MEĐU IZMEĐU

VETROKILOVATI IZ ČIBUKA

538 pregleda

U toku je izgradnja vetroparka u Čibuku, nedaleko od Pančeva, po oceni mnogih najznačajniji građevinski i tehnički poduhvat u oblasti energije vetra u našoj zemlji i regionu.

Energija vetra je prepoznata kao najozbiljniji obnovljivi izvor energije u svetu. Za razliku od fosilnih goriva, čije su rezerve sve manje, vetar je neiscrpan izvor energije. Vekovima se koristi za dobijanje mehaničke, a u novije vreme i za proizvodnju električne energije.

U poslednjih 20 godina nijedan izvor energije nije imao tako dinamičnu ekspanziju, kao što je ima energija vetra. Danas širom sveta niču „farme“ vetrogeneratora, a u Srbiji su do sada otvorena tri vetroparka – Kula, snage 9,9 megavata, La Piccolina – 6,6 megavata i Malibunar, snage osam megavata. U toku je izgradnja vetroparka u Čibuku, nedaleko od Pančeva, po oceni mnogih najznačajniji građevinski i tehnički poduhvat u oblasti energije vetra u našoj zemlji i regionu.

Maksimalna visina turbine iznosi 170
metara, od koje je visina stuba 110 metara,
a krak elise oko 60 metara.

Studenti Mašinskog fakulteta koji slušaju izborne i obavezne predmete na Katedri za poljoprivredno mašinstvo nedavno su u okviru redovne stručne ekskurzije posetili vetropark Čibuk 1.  Studente je pozdravio njihov stariji kolega, dipl.ing.maš. za oblast procesne tehnike Nemanja Milovanović, dok je za realizaciju posete bio zadužen kolega Rade Mirović.

Naoružani dobrom voljom, radoznalošću, znanjem i zaštitnom opremom, studenti su imali priliku da obiđu nekoliko vetroturbina i trafostanicu za primopredaju električne energije. Budući inženjeri prisustvovali su i montaži pet segmenata stubova vetroturbina i tri segmenta elisa. Tom prilikom studentima je omogućen i ulazak u sam stub donjeg prečnika 5 metara koji nosi vetroturbinu i generator, gde su mogli da vide celu konstrukciju iznutra i upoznali se sa automatizacijom i komponentama sistema.

U projektu izgradnje vetroparka Čibuk 1 učestvuje veliki broj stranih i domaćih kompanija predvođenih kompanijom General Electric zahvaljujući kojoj je poseta vetroparku i realizovana. Izgradnjom vetroparka Čibuk biće postavljeno 57 vetroturbina snage od po 2.78 MW. Ukupan kapacitet 57 vetroturbina biće 158,4 MW. Maksimalna visina turbine iznosi 170 metara, od koje je visina stuba 110 metara, a krak elise oko 60 metara. Generatore koji, inače, opslužuju 80% vetroturbina u Evropi proizvela je kompanija „Sever” Subotica, a transformatore u stanici kompanija „Končar – Elektroindustrija” iz Zagreba.

U okviru vetroparka se nalazi i trafostanica kao i administrativno – upravna zgrada. Planirana je izgradnja dalekovoda dužine oko 11 km, kroz teritoriju opštine Kovin i grada Pančeva. Ukupna investiciona vrednost celog projekta je oko 205 miliona evra.

(Izvor MF)

O autoru

Stanko Stojiljković

3 komentara

  • – Ukupna investiciona vrednost celog projekta je oko 205 miliona evra.
    Osim toga, najveći problem kod eksploatacije energije vetra jeste što su troškovi izgradnje visoki i kao i česte promene brzine vetra (ne može se garantovati kontinualno isporučivanje energije).
    Proizvodjači struje u Rumuniji, iz energije vetra trenutno dobijaju 15,5 evro centi za kilovat sat.
    U Rumuniji struja košta oko 10 evro centi po kilovat satu. U Srbiji struja sa porezom košta oko 6,5 evro centi po kilovat satu.
    Za buduće investitore je veoma važna baš ta ekonomska komponenta i isplativost projekta.
    Znači prilično uloženog novca.
    Za naše građane je to velika cene zelane energije iz vetroparkova, naš porodični novčanik će teškoto da podnese.Možda je rešenje i razmeni kw sa drugima kad uvozimo energiju.

Ostavite komentar