MEĐU IZMEĐU

KAD SE JEDI KOSA OSEDI

241 pregleda

Muškarci i žene uglavnom osede u tridesetim, a kosa njihovih roditelja bi mogla da im da naznake kada će otprilike početi da sede.Iako mnogo toga zavisi od starenja i genetike, stres ovde igra veliku ulogu.

 Naučnici kažu da su možda otkrili zašto stres utiče na to da kosa pobeli, ali i način kojim se može zaustaviti bez farbanja. Na testovima sprovedenim na miševima, matične ćelije koje kontrolišu boju kože i kose oštećene su zbog pretrpljenog bola. Miševi crnog krzna postali su beli za samo nekoliko nedelja. Američki i brazilski naučinici kažu da je ovaj put vredan daljeg istraživanja kako bi se pronašao lek koji će sprečiti gubitak boje kose tokom starenja. Muškarci i žene uglavnom osede u tridesetim, a kosa njihovih roditelja bi mogla da im da naznake kada će otprilike početi da sede. Iako mnogo toga zavisi od starenja i genetike, stres ovde igra veliku ulogu.

„Nakon samo nekoliko dana, pigment iz matičnih ćelija je u potpunosti nestao.

„Jednom kada ga izgubite, ne možete da ga regenerišete, šteta je trajna.

 Ali naučnicima nije u potpunosti jasno kako stres deluje na kosu. Naučnici koji su radili studiju, objavljenu u časopisu Priroda, sa univerziteta Sao Paolo i Harvard veruju da je ovo povezano sa hormonom melanocitom, koji proizvodi melanin i koji je odgovoran za boju kose i kože. I dok su vršili eksperimente na miševima, naišli su na još dokaza. „Sada sigurno znamo da je stres odgovoran za ovu specifičnu promenu kože i kose”, kaže profesorka Ja-Čijeh Hsu sa univerziteta Harvard. Bol kod miševa pokrenula je oslobađanje adrenalina i kortizola, ubrzavajući rad srca i porast krvnog pritiska, koji utiču na nervni sistem i izazivaju stres. Ovaj proces iscrpljuje matične ćelije koje su proizvodile melanin u folikulama kose.

„Znala sam da je stres loš za telo”, rekla je profesorka. „Ali štetnost stresa koju smo otkrili nije ni približno onome što smo zamišljali. „Nakon samo nekoliko dana, pigment iz matičnih ćelija je u potpunosti nestao. „Jednom kada ga izgubite, ne možete da ga regenerišete, šteta je trajna.”

U drugom eksperimentu, naučinici su otkrili da bi mogli da zaustave ovu promenu, tako što bi dali mišu lek za regulisanje krvnog pritiska. Kada se upoređeni geni miša koji su u bolovima sa miševima koji nisu, otkriven je protein koji utiče na oštećenje matičnih ćelija od stresa. Kada ovaj protein, ciklin-zavisna kinata (CDK) bude potisnut, lečenje bi zaustavilo promenu boje krzna.

Ovo saznanje je naučnicima otvorilo novi put ka otkriću leka i sprečavanju pojave bele kose. „Ovi nalazi nisu lek, niti oni leče sedu kosu”, rekala je profesorka Hsu za Bi-Bi-Si. „Naše istraživanje sprovedeno na miševima je samo početak dugog puta ka pronalasku leka koji može pomoći ljudima. Ali svakako smo stekli sliku o tome kako stres može uticati i na druge delove tela”, rekla je.

(Izvor Bi-Bi-Si)

O autoru

Stanko Stojiljković

Ostavite komentar