Истраживање професора Питера Нобла са Универзитета у Вашингтону и Алекса Пожиткова из Националног медицинског центра City of Хope у Калифорнији показало је да ћелије након смрти могу да активирају скривене способности, пише Euronews. Наука се је на прагу открића новог стања ћелија организма – између живота и смрти, наводи се у чланку. Према подацима научника, ћелије мртвог организма, подложне присуству хранљивих материја, кисеоника или биоелектричних сигнала, могу чак и да стекну потпуно нове функције које им током живота нису биле доступне.
На пример, ћелије коже жабе поле смрти могу да формирају вишећелијске структуре зване ксеноботи, који отпочињу спонтано кретање и способни су да се прилагоде у вештачким условима. Научници су, такође, открили да људске ћелије и формирају нове структуре, плућа након смрти могу да се обједине антроботe. Та открића доводе у сумњу дугогодишњу представу да су ћелије потпуно уништене после смрти.
Истраживања у тој области спроводе се више од 15 година. Од 2017. научници су открили да око хиљаду гена остаје активно код риба и мишева након смрти. То откриће дало је нови подстицај разумевању биолошких процеса који се дешавају после смрти организма. „На прагу смо разумевања фундаменталних питања о животу и смрти”, закључују научници.
(Илустрација Pixabay)
(Сшутњик)