МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БОЈА НИКАД ПРЕ ВИЂЕНА!

Visited 71 times, 71 visit(s) today

Научници тврде да су открили нову боју коју људско око досад није видело, пише BBC. Истраживање је спроведено након експеримента у којем су амерички истраживачи усмерили ласерске импулсе у очи учесника. Стимулисањем одређених ћелија у мрежњачи испитаници су, према властитим тврдњама, видели плаво-зелену боју коју су научници назвали оло.

Међутим, неки стручњаци тврде да је постојање нове боје упитно. Резултати су објављени ових дана у часопису Science Advances, а коаутор студије, професор Рен Нг с Kалифорнијског универзтета, описао их је као изванредне. Он и сарадници верују да би резултати могли помоћи у даљем проучавању далтонизма, односно слепоће за боје. Професор Нг, један од пет учесника у огледу, изјавио је да је оло „засићенија од било које боје коју можете видети у стварном свету”.

„Замислите да цео живот гледате само розе боју, нежну или пастелну”, додао је. „И онда једног дана дођете на посао и неко носи кошуљу с најинтензивнијом розе коју сте икад видели и каже да је то нова боја и да се зове црвена.” У току опита су усмерили ласерски зрак у зеницу једног ока сваког испитанику.

У студији је укључено пет особа, четири мушкарца и једна жена, сви с нормалним видом за боје. Троје, и сам Нг, уједно су коаутори истраживања. Према научном раду, испитаници су гледали у уређај назван „оз”, који се састоји од огледала, ласера и оптичких направа. Опрему је осмислио део истраживачког тима са Калифорнијског универзитета Беркли и Универзитета Вашингтон, а затим је прилагођена за ово изучавање.

Мрежњача је светлосно осетљив слој ткива на стражњој страни ока који прима и обрађује визуалне информације. Она претвара свеетлост у електричне сигнале које путем видног живца шаље у мозак, чиме омогућује вид. Садржи штапиће, ћелије које препознају боје. У оку постоје три врсте, S, L и М, и свака је осетљива на различите таласне дужине: плаву, црвену и зелену.

Према опису научника, у нормалном виду свака светлост која стимулише штапић М такође стимулише суседне L и/или S јер им се функције преклапају. Међутим, у овом истраживању су ласером стимулисани искључиво М, „што би у теорији могло у мозак послати сигнал боје који се никад не појављује у природном виду”, наводи се у начном у раду. То значи да боју „оло” не можете видети голим оком без специфичне стимулације.

Да би потврдили боју виђену у експерименту, сваки учесник је подешавао контролни точкић за боје док није добио нијансу која одговара новој. Неки стручњаци, међутим, тврде да је перцепција нове боје ствар интерпретације.

Професор Џон Барбер, са Универзитета City St Georg’s у Лондону, који није учествовао у истраживању, казао је да је, иако је реч о технолошком подухвату у селективном стимулисању штапића, откриће упитно. Протумачио је да би се, примерице, у јакој стимулацији црвених штапића (L) могла виети тамноцрвена, али да би се перципирана светлина могла мењати зависно од осетљивости штапића, што није далеко од онога што се догодило у овом истраживању.

Професор Нг признаје да је технички врло тешко видети „оло”, али тим и даље проучава резултате истраживања да открије може ли помоћи особама са слепоћом за боје које имају тешкоће у разликовању нијанси. Погледајте видео-запис: https://www.youtube.com/watch?v=OkpC0k8y5Ew&t=2s)

(Илустрација Youtube)

(Индекс)

Visited 71 times, 71 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар