SKLAPANJE PAMĆENJA

KOME IDU MILEVINA PISMA

107 pregleda

Zbirka koja će biti na prodaji predstavlja najvažniji izvor informacija o Ajnštajnovom životu i rasvetljava naučnu saradnju Mileve i Alberta.

Mileva Marić je jedna od najpoznatijih Srpkinja i prva supruga Alberta Ajnštajna. Zbirka pisama koja će biti na prodaji predstavlja najvažniji izvor informacija o Ajnštajnovom životu i rasvetljava naučnu saradnju Mileve i Alberta. Aukcijska kuća Christie’s iz Londona zakazala je za 11. decembar 2024. prodaju arhivske građe značajne za istoriju Srbije, prepisku Alberta i Mileve Marić Ajnštajn. Tom prilikom na doboš će otići 43 Albertova i 12 Milevinih pisama, izjava o novčanoj kazni za Alberta od strane gradskih vlasti u Cirihu iz aprila 1897. jer je boravio u gradu bez valjanih dokumenata, a i pozivnica na njihovo venčanje.

Poznato je da su Mileva i Albert objavili veridbu 17. decembra u Bernu, a 18. decembra u Cirihu. Studentsku ljubav su krunisali brakom 6. januara 1903, na pravoslavni Badnji dan u zgradi gradske opštine. Bilo je to malo venčanje bez pompe, a kumovi su im bili švajcarski matematičar Konrad Habiht i rumunski filozof i matematičar Moris Solovin. Ovaj događaj su njih četvoro obeležili večerom u gradu. Kako ističu iz Londona, tokom protekle decenije došlo je do ozbiljnog rasta i potražnje na tržištu nauke i sakupljanja građe, posebno iz oblasti kvantne fizike i teorije relativnosti. Odeljenje za knjige i rukopise sa ponosom predstavlja izuzetno važan materijal koji se odnosi na Ajnštajnove.

Najveća zbirka ljubavnih pisama Alberta i njegove prve žene Mileve čini polovinu materijala koji se odnosi na Ajnštajnov rani život. Kada je aukcija objavljena, procenjena je na 500.000 do 700.000 britanskih funti, a sada vredi od 700.000 do 1.000.000 funti jer se očekuje veliko interesovanje.  Poznato je da je svetska javnost čekala više od 30 godina da knjiga Love letters ugleda svetlo dana, i da se objave njihova pisma koja je pronašao sin Hans davne 1955. godine, nakon što je Albert preminuo. Ta pisma su otkrila sliku njihovog odnosa kakvu svet nije poznavao!

Ali, kada je Hans pokušao da objavi ovu prepisku, Albertovi „čuvari zaostavštine” izdejstvovali su sudsku zabranu publikovanja. Ovo je samo jedan od mnogih pokušaja „čuvara Albertove reputacije” da zataškaju istinu. Bilo je potrebno više od tri decenije pravnih sporova da bi javnost dobila uvid u zajednički život i naučni rad Mileve Marić i Alberta Ajnštajna.

Ministarstvo kulture Srbije najavilo je obnovu porodične kuće Mileve Marić Ajnštajn u Rumi u susret velikom jubileju (2025) koji se bliži – 150 godina od rođenja srpske naučnice. Još nije poznato kakav ima stav u vezi sa eventualnom kupovinom pisama na aukciji u Londonu. Tim povodom pismo Aleksandru Vučiću uputio je Ivan Efimov, prodavac antikvarnih knjiga, savetnik i specijalista za važne i vredne kolekcije. On je član International League of Antiquarian Booksellers, a za RT Balkan kaže da se u četvrtak, 28. novembra, obratio predsedniku Srbije.

Na pitanje da li je Mileva nepravedno skrajnuta iz naučnih krugova naš sagovornik kaže da je pre jednog veka ženi bilo izuzetno teško da napravi karijeru u nauci: „U tome je upravo važnost ovih dokumenata koji će se naći na aukciji u Londonu, oni su jasan dokaz da su Ajnštajn i Marićeva bili bliski saradnici. Istorija poznaje mnogo takvih parova. Možda bismo, pod drugačijim okolnostima, mogli da govorimo o Ajnštajn-Marić zakonima, kao što danas govorimo o Pjeru i Mariji Kiri”.

Fizičar Đorđe Krstić, koji je skoro 50 godina istraživao Milevin i Albertov život i rad i o tome objavio čuvenu knjigu Mileva i Albert Ajnštajn, ljubav i zajednički naučni rad napisao je: „Na početku prošlog veka veliki doprinos nauci dale su dve fizičarke: Marija Kiri i Mileva Marić. Sudbina je uredila da obe budu udate za kolege i da ljubav prema nauci i zajednički timski rad supružnika doprinese napretku fizike…”

 

Da podsetimo, velški novinar i pisac Denis Brajan, autor biografije o Ajnštajnu Einstein: A Life rekao je: „Albert je bio veliki majstor u razotkrivanju tajni svemira, ali i podjednako vičan u skrivanju sopstvenih tajni”. Američki fizičar Evan Haris Loker, pišući davno za Physics Today, izneo je tezu da su Mileva i Albert radili kao tim: „Njihove zajedničke godine porodile su Albertova najveća dostignuća, a njegova fizika tada je bila ispunjena smelim idejama… Ali, kada se njihov brak okončao, njegova je fizika postala konzervativna… Više nije bio predvodnik avangardnih fizičara, nego je ostajao pri istom…” On smatra da je Mileva dala veliki doprinos fizici i izrazio je nadu da će joj biti odato priznanje i „da će se ispraviti nepravedni tretman koji je pretrpela od Albertovih biografa”.

Italijanska fizičarka Gabrijela Grejson smatra da je Mileva metafora za nepravdu – nije dobila diplomu Univerziteta u Cirihu iako je stekla uslove, zato ona odlučno traži i ne odustaje od zahteva da joj se posthumno dodeli diploma. Grejsonova u medijima često navodi da postoji i pokret koji za Milevu traži posthumnu Nobelovu nagradu.

(Ilustracija Wikipedia)

(RT Balkan)

 

O autoru

administrator

Ostavite komentar