Британски историчари који су наишли на копију Magna Carta-e купљену за мање од 30 долара утврдили су да је она аутентичан сачувани артефакт из 1300. године. Године 1946. библиотека Правног факултета Харвард потрошила је 27,50 долара на документ познат као HLS MS 172. Према аукцијском каталогу на којем је рукопис купљен, предмет је уписан као израђена 1327. године и био „помало излизан и замрљан од влае”.
Готово 80 година рукопис је лежао у Харварду. На крају је дигитализован и управо је у том дигиталном облику Дејвид Карпентер, професор средњовековне историје на Краљевском колеџу у Лондону први пут наишао на њега. „Притиснуо сам дирку да видим дигитализовану слику коју су објавили. Само сам помислио, ово јако сличи оригиналу из 1300. године“, објаснио је он у видеу обраћању. „Дејвид ми је послао електронску поруку са упитом: Погледај ово. Шта мислиш да је то?”, додао је Николас Винсент, професор средњовековне историје на Универзитету Источна Англија. „И мислим да ми је требало само 30 милисекунди да одговорим: Знате шта је то, а и ја знам. То је оригинална Magna Carta”
Карпентер и Винсент су наравно желели да детаљније погледати документ, користећи слике које је снимила библиотека Правног факултета Харварда путем ултраљубичастог светла и спектралног снимања, упоређујући их с познатим оригиналима из 1300. године за време владавине краља Едварда Првог. Према њиховој анализи, текст, рукопис и димензије документа савршено су одговарали оригиналу.
„Magna Carta један је од најпознатијих уставних докумената на свету јер потврђује темељно начело да је краљ владар подложан закону. Године 1300. последњи пут је енглески краљ заправо потврдио овај документ из 1225. године, који је коначна верзија”, објаснио је Карпентер. Сада је документ изложен на Харварду, где је добро очуван, пише IFL science. Погледајте видео-снимак: https://www.youtube.com/watch?v=mmRIAZJgxU&t=7s
(Илустрација www.kcl.ac.uk)
(Kликс)