Да ли је кинески Manus достигао људску интелигенцијуз? Док неки стручњаци предвиђају да би општа вештачка интелигенција (AGI) могла постати стварност у следећих неколико година, скептици упозоравају да још не постоје чврсти докази да је иједан AI модел досегао општу интелигенцију.
Кинеска новооснована компанија за вештачку интелигенцију (AI), Butterfly Efeect из Вухана, изазвала је глобалну сензацију својим агентом Manus. Поједини су га већ прозвали првим истинским аутономним, па је изазвао расправу да ли је могућ скори доласку опште умјетне интелигенције (AGI). Осмишљен је под руководством Јичао Ђија, а може не само да обрађује језичке податке, попут GPT-ја, већ и да самостално извршава сложене задатке без људског надзора, Творци тврде да је способан да самостално резервише одмор, купује некретнина и прави подцаст без икаквих упутства.
Поменути предводник развоја наглашава да то означава следећу фазу еволуције вештачке интелигенције и наговешћуеј како би могла изгледати општа вештачка интелигенције (AGI), способна да надмаши људску интелигенцију. „Ово није само још један chatbot или алат за аутоматизацију радних процеса. Manus је уистину аутономни агент који премошћује јаз између концепта и реализације”, рекао је Ђи у видеу који демонстрира могућности наведеног модела. „Док се остали заустављају на генерисању замисли, он испоручује конкретне резултате. Сматрамо га следећом парадигмом сарадње човека и машине.”,
Извештаји наговешћују да је развој Manus-а финансиран с више десетина милиона долара, а само неколико дана након лансирања кодови за рани приступ продавали су се за око 6.300 фунти. За разлику од традиционалних језичких модела попут ChatGPT-ја, који се првенствено темеље на генерисању текста и конверзацијским интеракцијама, кинески делује као аутономни агент способан за независно доношење одлука и извршавање задатака. Kористи комбинацију више AI модела, укључујући прилагођене верзије Qwen-а (Alibaba) и Claude 3.5 Sonnet-a (Аnthropic) да побољша свој учинак и прилагодљивост.
Док већина AI модела захтева експлицитна корисничка упутства за сваку фазу рада, Manus може самостално препознати шта треба учинити и завршити задатак. Kао примере неких способности наводе се: резервације путовања и смештаја, анализе тржишта некретнина и предлагање најбољих инвестицијских опција, писање и уређивање сложених докумената и чланака, стварање и уређивање подцаста и истраживање интернетских извора ради потраге за најновијим и релевантним информацијама о задатој теми.
Појава Manus-а поново је подстакла расправу околико смо близу постизању опште вештачкеинтелигенције (AGI), која би могла надмашити људску интелигенцију у већини когнитивних задатака. Сeм Алтман, извршни директор OpenAi-ја, недавно је изјавио да је AGI на хоризонту и да би могла постати стварност брже него што се очекивало. С њим се слаже и Дарио Амодеи, извршни директор Anthronic-a, који процењује да би AGI моглс бити креирана већ 2026. године. У есеју из октобра 2024. он је предвидео да ће будућа AI бити „паметнија од добитника Нобелове награде” и способна за задатке који укључују доношење одлука, управљање експериментима и анализу података на далеко изнад људске способности.
Упркос великим очекивањима, рани тестови Manus-а показују да – иако је иусзетно моћан – и даље није без мана, па му још треба људско упућивање. Засад нема много људи који су га испитали. Једна од првих којима се пружила прилика је Каивеи Чен, истраживачица из MIT Tecvhnological Review. Да би проценила могућности модела, она је спровела тестирање у којем му је поставила три задатка:
- Састави попис најутицајнијих новинара који покривају кинеску технолошку индустрију.
- Пронађи двособне станове за најам у Њујорку према прецизно дефинираним критеријумима.
- Предложи 50 кандидата за престижну листу Иноватори испод 35 година, коју сваке године објављује MIT Technological Review.
Резултати тестирања показали су да је Manus у првом задатку у почетку доставио непотпун попис новинара са само пет имена. То је оправдао својеврсном леношћу, односно навео је да није имао довољно времена за потпунију анализу. Kад је ауторка тестирања од њега затражила већу прецизност, проширио је попис на 30 имена и приложио детаљније информације. Током претраге некретнина иницијално је превише дословно интерпретирао захтеве, па је искључио опције које нису имале приватни балкон или терасу. Након додатних упутстава, генерирао је кориснији попис. Приликом састављања листе иноватора након три сата претраге интернетских извора прикупио је само три потпуна профила. Kад је добио додатне смернице, коначно је саставио попис од 50 имена, али са одређеним недостацима у разноликости извора.
Ауторка тестирања закључила је дам упркос обећавајућим резултатима, још пати од одређених недостатака. Наиме, показало се да се понекад служи пречацима да би убрзао обраду задатка, што доводи до површних резултата. Такође се тешко носи с информацијама које су закључане иза забрана с плаћањем и у академским часописима. Kоначно, кад се преоптерети, зна наићи на техничке проблеме и падове. Насупрот недостацима, има неке врло занимљиве одлике, а то су пре свега транспарентност и интерактивност – корисници могу пратити сваки корак и интервенисати ако примете грешке или застоје. Другим речима, могуће га је усмјеравати у тоју обаљања задатака.
Manus представља значајан корак у развоју вештачке интелигенције, но и даље није на висини људске. Ипак, способност да самостално решава сложене задатке, у комбинацији са аутономним деловањем, указује да идемо ка све напреднијим AI агентима, који би могли трансформисати начин сарадње људи и машина. Док неки стручњаци предвиђају да би AGI могла постати стварност у следећих неколико година, скептици упозоравају да још не постоје чврсти докази да је иједан AI модел досегао општу интелигенцију. Погледајте видео: https://www.youtube.com/watch?v=K27diMbCsuw.
(Илустрација Pixabay)
(Индекс)