МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВЕШТАЧКА ПРЕТИ ЧОВЕКУ

Visited 35 times, 35 visit(s) today

Брз развој вештачке интелигенције (AI) могао би да представља озбиљне ризике за човечанство, јер постаје све теже да се контролисше, упозорио је познати компјутерски научник Џошуа Бенгио. Професор на Универзитету у Монтреалу и шеф Монтреалског института за алгоритме учења, рекао је за CNBC да би машине ускоро могле имати већину когнитивних способности људи.

Научник је мислио на вештачку општу интелигенцију (AGI), врсту AI технологије кчији је циљ да се изједначи или постане боља од људског интелекта. „Интелигенција даје моћ. Дакле, ко ће контролисати ту моћ?” питао је Бенгио. „Ако створимо створења који су паметнији од нас и имају своје циљеве, шта то значи за човечанство? Да ли смо у опасности?” Информатичар је навео уобичајени страх да би AI машине које се тренутно обучавају „довеле до система који се окрећу против људи”.

Он је истакао да ограничен број организација и влада може себи приуштити израду моћних и скупих AI машина. То би довело до концентрације економске, политичке и војне моћи, што би на крају угрозило геополитичку стабилност широм света. „Постоје људи који би можда желели да злоупотребе ту моћ, а постоје људи који би могли бити срећни да виде човечанство замењено машинама”, нагласио је, позивајући на строжију регулативу.

Према компјутерском научнику, компаније које развијају вештачку интелигенцију и међусобно се такмиче за глобалну технолошку доминацију воде трку опасности и треба да буду одговорне за своје поступке. Бенгио је најпознатији по свом пионирском раду у дубоком учењу, што му је донело 2018. Тјурингову награду, позната као „Нобелова награда за рачунарство”, са научницима Џефријем Хинтоном и Јаном Лекуном. Године 2019. добио је „Килам награду”, а 2022. постао је компјутерски научник са највећим утицајем на свету мерено h-индексом.

Последњих година личности високог профила у технолошкој индустрији изазивају забринутост због потенцијалних опасности које представља нерегулисано усвајање AI технологије. Хинтон, кога сматрају пиониром вештачке интелигенције, упозорио је да би свет могао да се суочи са великим катастрофама пре него што употреба AI оружја буде регулисана на одговарајући начин. Бенгио је био међу водећим личностима у индустрији, укључујући извршног директора „Tесле” Илона Маска и суоснивача „Епла” Стива Вознијака, који су прошле године потписали писмо позивајући на агресивну регулацију сектора вештачке интелигенције. У јуну је подржао још једно отворено писмо о „озбиљним ризицима технологије”. Писмо су потписали запослени у Open AI, креатору виралног AI chat bot-a ChatGPT.

(Илустрација Freepik)

(Russia Today)

Visited 35 times, 35 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар