МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВИРУС СТИГАО И У ЕВРОПУ

Visited 291 times, 1 visit(s) today

Тајанствени вирус (oporuche) који је некад био ограничен на подручје Амазоније прошао је генетске промене и у опаснијој верзији почео се ширити Америком. Донедавно је,а преносе га комарци, био релативно непознат и углавном ограничена на амазонски басен. Али од краја 2023. зараза се почела ширити. Од 1. августа забележено је више од 8.000 случајева такозване грознице љењиваца, с два смртна случаја у Бразилу. Већина се догодила у Јужној Америци, али су се инфекције појавиле и у САД и Европи.

Због наглог пораста случајева амерички Центар за контролу и превенцију болести (CDC)) издао је з упозорење лекарима у САД. Први случајеви вируса у Европи откривени су у јуну и јулу код путника који су се заразили у Бразилу и на Kуби, пише BBC. Панамеричка здравствена организација је огласила епидемиолошки аларм и ризик за јавно здравље назвала високим. „Иако је болест досад имала благе симптоме, потребан је појачани надзор због распрострањености преноса и појаве тежих случајева”, стоји у саопштењу.

То је ендемичан вирус за Амазонију, а преносе га инсекти. Најчешће малене мушице Culicoides paraensis, којих има у изобиљу на великом подручју Америке. Но, могу га пренети и комарци Culex quinquefasciatus и Ochlerotatus serratus из тропских и суптропских крајева. Засад није забележен прелазак с човека на човека. Једном кад уђе у крвоток, може се брзо раширити по целом телу. Изгледа да се посебно гомила у мозгу и јетри. Добио је име по селу у којем је забележен први случај: 1955. први пут је изолован из крви болесног шумског радника у насељу Вега де Оропуче на Тринидаду и Тобагу.

Досад је записано око 500.000 случајева заразе, но стварни број је вероватно већи јер симптоми јако наликују другим болестима од којих се добија температура. Kрајем осамдесетих почеле су се појављивати инфекције у Панами, Перуу и Еквадору, а од 2000. у Боливији, Kолумбији, Еквадору и Француској Гвајани. Научници су након недавне анализе открили да је дошло до промене у његовом генетском коду, због чега се ефикасније размножава у ћелијама заражених. То значи да потенцијално може изазвати теже симптоме и да се лакше шири угризима комараца.

Раније ове године у Бразилу су умрле две младе и здраве жене. Власти истражују и трећи смртни случај средовјечног мушкарца. Било је и неколико случајева заразе трудница при чему су нерођена деца преминула или су насталс невоље с развојем мозга бебе. Вирус узрокује симптоме сличне грипу – високу температуру, главобољу, болове у мишићима, мучнину и повраћање. У тешким случајевима може изазвати менингитис. Према CDC-у, симптоми обично почињу три до десет дана после угриза и трају три до шест дана. Могу се поново јавити неколико дана или седмица после оздрављења. Није јасно шта узрокује ове рецидиве, можда је то иста зараза или су се поново заразили.

Болест је позната и под називом грозница љењиваца јер је првобитно уочена код мајмуна дрекавца, а 1960. у Бразилу је изолована из љењивца. Засад није познато која дивља животиња је главни домаћин. За сада не постоје специфични третмани за ову болест, па здравствене организације наглашавају потребу за смишљањем вакцине,

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс

Visited 291 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар