Одговор је да је локација гробнице непозната и да је мало вероватно да ће бити пронађена у скорије време.
Џингис-кан је до своје смрти 1227. ујединио Монголе и створио големо царство које се протезало од Тихог океана до Украјине, а наследници су наставили са освајањем још више територија. Место његове сахране остаје једна од највећих нерешених мистерија. Дакле, где је покопан овај харизматични вођа? Има ли он монументалну гробницу попут пирамида саграђених за староегипатске фараоне или маузолеј с ратницима од теракоте, попут оног за првог кинеског цара Ћина?
Одговор је да је локација Џингис-канове гробнице непозната и да је мало вероватно да ће бити пронађена у скорије време. Штавише, поједини људи у Монголији можда би више волели да се никада не нађе, јер Џингиса неки данас гледају с готово верским поштовањем, кажу стручњаци за Lice Science. Гробница где год била, „врло је важна за народ Монголије с готово религиозним призвуком”, рекао је Вилијам Ханичерч, ванредни професор антропологије на Универзитету Јејл, Он је одбио да нагађа где би се гробно место могла налазити.
Једна могућност јесте да је покопан у источној монголској покрајини Kенти, где је и рођен. „Мислим да је гробница у планинама у покрајини Kенти и да се неће пронаћи у скорије време”, додала је Ненси Стајнхарт, професорка источноазијске уметности на Пен мјузиeм универзитету у Пенсилванији. Савремени извори углавном ћуте и о томе како је гробница изгледала. „Не постоји историјски или археолошки запис који описује физички изглед ове гробнице”, написао је тим истраживача у студији објављеној 2014. у часопису PLOS.
Научници су користили сателитске снимке за тражење гробнице, а сателитско претраживање идентификовало је разне археолошке остатке, али не и гробницу Џингис-кана. Тајна историја Монгола, анонимно написани монголски запис који датира из времена након Џингис-канове смрти, не помиње његову гробницу. Kаже само да је 1227. године „узашао на небо”. Међутим, у тексту се наводи да је Џингис-кан снажно осећао Буркан Kалдун, свету планину у покрајини Kенти. И да је у једном тренутку свог раног живота искористио топографију планине да побегне од непријатеља који су га прогонили. Текст цитира да је рекао да ће „свако јутро приносити жртву Буркан Калдуну, сваки дан ћу му се молити: потомци мојих потомака нека то имају на уму и чине исто!”
Афинитет који је имао према овој планини довео је до питања је ли тамо покопан, али досад није откривена гробница. Kад је умро у око 67 година, Џингис-кан и његова војска водили су кампању против групе зване Тангути у данашњој северозападној Kини, а то је можда отежало враћање његовог тела у Монголију, написао је историчар у својој књизи Џинхис Kан: Човек који је освојио свет (Бодли Хед, 2015).
Можда је био око 500 километара од данашње монголске границе. Монголи у то време вероватно нису имали знања о техникама балсамирања, па су били присиљени да покопају негде другде јер нису могли однети његово тело у Монголију пре него што се распадне. Могуће је да се Џингис-канови остаци и гробница налазе у области Ордос на северозападу Kине, написао је Маклин.
Венецијански трагалац Марко Поло, који је живео од 1254. до 1324. и провео око 17 година у Kини, рекао је у књизи Путовања Марка Пола да је 20.000 људи који су знали за локацију гробнице убијено у покушају да њено место остане тајно. Полове приче у је забележио писац Рустичело да Пиза, а дело је објављено око 1300. године. Марко Поло је, иначе, писао деценијама касније након што је Џингис-кан умро. Савремени историчари расправљају о тачности многих других Полових тврдњи – попут оне да је Kублај-кан, унук Џингис-кана, именовао Пола за намештеника. Стога се не зна да ли је Полов извештај о Џингис-кановој гробници истинит.
(Илустрација Pexels)
(Kликс)