Научници су напокон докучили како је отприлике изгледала дивовска гуска која је харала древном Аустралијом. За Genyornis newtoni зна се дуже време. Ради се о врсти која изумрла пре 45.000 година, а први пут је описана 1913, пише Science Alert. Наликовала је данашњим гускама, само је била много, много већа. Досезала је висину од 2,25 метра, а тежила и до 230 килограма. Палеонтолози су недавно открили готово целу лобању ове необичне птице. То је тек друга коју су пронашли. Помоћу прве су 1913. документивали постојање дивовске гуске, но та лобања била је у ужасном стању.
Дакле, сада се први пут може видети како је прадавна птица изгледала. Genyornis newtoni је имала огромну лобању и велики кљун. Kљун је личио на данашњу аустралску дугоногу гуску. „Имала покретни горњи кљун попут папагаја, али био је у облику гушчјег и имао снажан угриз”, рекла је палеонтолошкиња Фиби Мекинери са Универзитета Флендерс у Аустралији. „Могао је дробити мекано биље и воће на непцу. Новопронађена лобања нам је помогла да саставимо слагалицу. Показује да је то, једноставно речено, огромна врста гуске.”
Истраживачи су скенирали фосил и направили детаљну тродимензионалну реконструкцију да установе како је изгледала. „Ушни канал био је заштићен од воде када би загњурила, а грло је штитила структура кљуна. Облик кљуна показује да се радило о вештом хватачу водених биљака”, објашњава палеонтолог Џејкоб Блокленд са Универзитета Флендерс. То би могло објаснити зашто је врста изумрла будући да су њена слатководна станишта у међувремену постала слана, при чему се драматично променио екосистем. Истраживање Skull morphology of the enigmatic Genyornis newtoni Stirling and Zeitz, 1896 (Aves, Dromornithidae), with implications for functional morphology, ecology, and evolution in the context of Galloanserae објављено је у часопису Historical Biology.
(Илустрација Jacob C. Blokland/Flinders University)
(Индекс)