Велики део океана је још мистерија, а то потврђује чињеница да је тим океанографа открио 20 никада раније виђених врста на гребену Наска. Истраживачи Института за океан Шмит из САД су на подводном планинском ланцу у близини Чилеа уочили огромну подморску планину, вишу од Олимпа, која врви од живота. Она је дом најмање 20 никада раније виђених врста. Невероватне фотографије пружају први увид у ова створења, укључујући морску жабу, летећа шпагети чудовишта и Kасперову хоботницу.
Kористећи подводне роботе, трагачи су мапирали планину и снимили део живог света. Откривена је нетакнута корална башта површине око 800 квадратних метара, отприлике као три тениска терена. Утврђено је да ови дубокоморски корали пружају уточиште низу необичних организама, укључујући камену рибу, крхке звезде и краљевске ракове. Први пут су уснимљене уживо Promachoteuthis лигње, род толико редак да су једино три врсте описане на основу само неколико прикупљених примерака, од којих је неки из касних година 19. века.
Поменута експедиција је трећа ове године том у региону, а претходне две експедиције су документовале преко 150 нових врста. „По завршетку наше треће експедиције истражили смо око 25 подводних планина на гребенима Наска и Салас и Гомез”, рекао је Томер Kетер из Океанког института Шмит, пише Daily Mail. Пре наведеих истраживања било је познато је да је овај део Тихог океана дом 1.019 врста. Сада тај број премашује 1.300 и расте. „Подморске планине југоисточног Пацифика имају изузетну биолошку разноврсност и врсте које до данас нису виђене нигде другде”, објаснио је професор Алекс Дејвид Роџерс.
(Илустрација Schmidt Ocean Institutе)
(Б92)