Људски организам је изузетно сложен систем у коме сваки орган, па чак и онај наизглед безначајан, игра јако важну улогу. Када један од тих органа престане да функционише на предвиђени начин, тело се својски труди да о томе алармира. Поред осталог и тако што ће почети да се мења споља. Које промене на стопалима никада не би требало да се игноришеу
Промене видљиве на телу најчешће су узроковане променама у самом организму. Истина, оне не морају нужно бити разлог за бригу, али у великом броју случајева не слуте на добро и захтевају одлазак код лекара ради детаљнијих прегледа. Суве и испуцале нису толико ретка појава, нарочито у ово доба године када се носи отворена обућа и кожа константно изложена спољашњим факторима. Међутим, уколико се ово јавља независно од годишњег доба и траје дуже, може указивати много озбиљније здравствене проблеме, преноси британски The Mirror.
Грубе пете могу указивати на то да крв не доспева до стопала, као периферног дела организма, упозорила је доктор Минди Пелц. Слаба циркулација може бити знак да јетра не ради свој посао онако како би требало, да су процес разградње токсина у оргaнизму и избацивање из њега нарушени. У оптимистичном сценарију узрок за сушење коже пета и појављивање пукотина у њима није у проблемима са јетром, већ у авитаминози, односно недостатку одређених витамина. Најчешће је реч о витамину B3 или о дефициту Омега-3 масних киселина у организму.
Уколико је, пак, овакав изглед стопала искључиво сезонске природе, од помоћи могу бити хранљиве креме на бази пчелињег воска и других природних састојака, које ће кожи пружити потребну негу и хидратацију и заштитити је од утицаја спољашњих фактора. Уз то, редовну негу тела никада не треба занемаривати, како у летњем, тако и у зимском периоду.
(Илустрација Canva/simarik)
(РТ Балкан)