МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕНИЦЕ СЕ ДИСАЊЕМ ШИРЕ

Visited 185 times, 1 visit(s) today

Истраживачи из Шведске и Холандије су сада потврдили да се очи мењају да са сваким удахом и издахом. Претходне студије су давале контрадикторне резултате, стога су научник Мартин Шафер са Универтитета Kаролинска у Шведској и сарадници одлучили да детаљније проуче појаву, пише Science Alert. У низу огледа на више од 100 добровољаца су помоћу посебне камере мерили величину зенице. „Величина досеже минимум око почетка удисаја, а максимум током издисаја”, наводе у чланку која још није прошао рецензију независних стручњака. Образац се јављао и када су испитаници изводили једноставан визуелни задатак или само гледали у једну тачку, када су дисали кроз нос или уста.

Ови налази су у супротности с неким претходним истраживањима која су показала да су зенице најмање при издисају. На величину зенице утиче много чинилаца, па је научницима требало неко време да уоче суптилне разлике у величини повезане искључиво с дисањем. То може објаснити неке пређашње контрадикторне резултате. Претходне студије су показале да мање зенице боље разликују детаље, док су веће успешније у откривању слабих подражаја. Величина се, такође, мења у складу са емоционалним стањима. Примерице, шире се у догађајима који побуђују осећај страха, у физичком узбуђењу (на пример, оргазам) или у току узимања неких лекова попут антидепресива.

Утврђено је да је почетна величина зенице уско повезана са индивидуалним разликама у интелигенцији – што су зенице веће, то је виша интелигенција. Научници знају механизам иза једних од наведених промена, док су друге још својеврсна мистерија. За сада није сасвим јасно зашто зенице варирају у величини тиком дисања, стога су потребна нова истраживања.

Научници са Универзитета Џорџија института за технологију су пре пар година спровели више проучавања у вези са величином зенице и степеном интелигенције и открили да је разлика у почетној величини између људи који су постигли највише бодова на когнитивним тестовима и оних који су постигли најниже довољно велика да се може видети „голим оком”. Ширење зенице је повезано и с менталним напором. Психолог Данијел Kанеман са Универзитета Принстон је пре неколико деценија установио да се величина зеница пропорционално повећава с тежином задатка. Ако покушате израчунати колико је 9 X 13, ваше ће се зенице мало проширити. Но, ако покушате помножити 29 и 13, оне ће се додатно повећати и остати раширене све док не дођете до одговора (или одустанете).

Накнадно истраживање је открило да су се зенице људи с вишом интелигенцијом мање прошириле током јешавања когнитивних задатака, у поређењу са испитаницима с нижом интелигенцијом; што заправо указује на ефикаснију употребу можданог алата.

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 185 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар