Istraživanje profesora Pitera Nobla sa Univerziteta u Vašingtonu i Aleksa Požitkova iz Nacionalnog medicinskog centra City of Hope u Kaliforniji pokazalo je da ćelije nakon smrti mogu da aktiviraju skrivene sposobnosti, piše Euronews. Nauka se je na pragu otkrića novog stanja ćelija organizma – između života i smrti, navodi se u članku. Prema podacima naučnika, ćelije mrtvog organizma, podložne prisustvu hranljivih materija, kiseonika ili bioelektričnih signala, mogu čak i da steknu potpuno nove funkcije koje im tokom života nisu bile dostupne.
Na primer, ćelije kože žabe pole smrti mogu da formiraju višećelijske strukture zvane ksenoboti, koji otpočinju spontano kretanje i sposobni su da se prilagode u veštačkim uslovima. Naučnici su, takođe, otkrili da ljudske ćelije i formiraju nove strukture, pluća nakon smrti mogu da se objedine antrobote. Ta otkrića dovode u sumnju dugogodišnju predstavu da su ćelije potpuno uništene posle smrti.
Istraživanja u toj oblasti sprovode se više od 15 godina. Od 2017. naučnici su otkrili da oko hiljadu gena ostaje aktivno kod riba i miševa nakon smrti. To otkriće dalo je novi podsticaj razumevanju bioloških procesa koji se dešavaju posle smrti organizma. „Na pragu smo razumevanja fundamentalnih pitanja o životu i smrti”, zaključuju naučnici.
(Ilustracija Pixabay)
(Sšutnjik)