Постоје докази да биљке и инсекти комуницирају звуком, обзнанили су управо научници са у Тел Авиву. У истраживању објављеном у часопису eLife пише да је женка мољца детектовала звучни сигнал дехидрираног парадајза, па искористила ту информацију за одлуку о полагању јаја. Мољци по правилу полажу јаја на на пардајз да би имали храну за ларве кад се излегну.
Истраживање су предводили Рja Селцер и Гај Зер Ешел у лабораторијима Јосија Јовела и Лилах Хадани, професора на Универзитету Џорџ С. Вајз у Тел Авиву. „Открили смо први доказ акустичне интеракције између биљке и инсекта”, саопштио је научни тим. Нови закључци темеље се на ранијим истраживањима којима је откривено да биљке под стресом емитују субсоничне звуке.
То откриће могло би имати импликације за сузбијање штеточина јер отвара могућност коришћења звука у пољопривреди. Субсонични звуци биљака су ван досега људског слуха, но чују их многи инсекти и понеки сисари, попут шишмиша. „Сада смо видели да постоје животиње које су способне интерпретирати звуке”, рекла је Хадани. „Мислимо да је то почетак. Можда бројне животиње реагују на различите биљке.”
(Илустрација Shutterstock)
(Индекс)