Baš kao i SAD, Kina namerava uspostaviti dugoročnu ljudsku bazu na Mesecu. U sklopu ovog plana naučnici smišljaju inovativne tehnike za izgradnju zdanja i postrojenja koristeći materijale sa lunarne površine. S obzirom da nije moguće transportovati sav građevinski materijal sa Zemlje, proučavaju metode za iskorišćavanje lako dostupnih materijala na Mesecu.
Kineski istraživači sa Univerziteta Huazhong za nauku i tehnologiju prave cigle od simuliranog lunarnog tla, koje će uskoro biti poslate na svemirsku stanicu Tiangong na testiranje. Kvalitet će se, dakle, proceniti u svemiru da se ustanovi mogu li izdržati ekstremne uslove i da li su pogodne za izgradnju lunarne istraživačke stanice. Cigle će biti poslane teretnom svemirskom letelicom u oktobru. Uzorci će biti korišćeni u trogodišnjem ogledu na s ciljem procene izdržljivosti pod uticajem zračenja i promena temperture. temperature.
„Možemo peći cigle do čvrstoće od 100 megapaskala ovde na Zemlji, što je mnogo čvršće od betona”, rekao je naučnik Ding Liejun. Veštačko lunarno tlo je veoma slično pravom, međutim svaki uzorak ima male izmene u sastavu. Materijal je pečen u vakuumskoj vrućoj peći pod pritiskom pomoću grafitnog kalupa da bi se oponašali uslovi na Mesecu. Kina planira izgraditi Međunarodnu lunarnu istraživačku stanicu (ILRS) blizu južnog pola Meseca do 2035. godine, a baza bi mogla biti napravljena od cigli načinjenih od lunarnog tla. Za slaganje cigli u zdanja različitih oblika mogli bi se koristiti roboti, dok bi se neki delovi istraživačke stanice pravili pomoću trodimenzionalnog štampača na Mesecu.
Međutim, postoje veliki izazovi. Lunarna površina ima malu gravitaciju, potresi su česti, a tu je i nedostatka vode. Ding i saradnici očekuju da će prva cigla od pravog lunarnog tla biti napravljena 2028. godine u toku kineske misije. Prošle godine su predstavljeni roboti koji mogu izrađivati cigle od lunarnog tla. Oni će, takođe, biti lansirani u sklopu pomenute misije, zajedno s lenderom i roverom za istraživanje južnog pola Meseca. U toku te Tokom misije biće testirane ključne tehnologije za održivu operaciju. Dosad se projektu ILRS pridružilo više od deset zemalja.
(Ilustracija Shutterstock)
(Kliks)