Истраживачи су у Бразилу пронашли другог најмањег кичмењака на свету. Реч је о ситној жаби, која је мала да може стати на врх прста и мања је од неких познатих врста мрава. Она је откривена у Атлантској прашуми, а њена величина износи свега 6,95 милиметара. Врсту названу Brachycephalus dacnisпронашао је тим научника с бразилског Државног универзитета Кампинас. Други истраживачки тим је раније открио врсту из истог рода у јужној држави Баија у Бразилу. Ради се о врсти B. pulex, која је дуга свега 6,45 милиметара.
Ово је заправо седма врста жаба која је описана у роду Brachycephalus. Њена минијатурна величина јој омогућава да се прилагоди јединственом окружењу. Толико су мале да су одрасле знатно мање од људског нокта или новчића од 50 центи. „Постоје мале крастаче са свим карактеристикама великих, осим величине. Овај род је другачији. Током еволуције је жаба прошла минијатуризацију, што укључује губитак смањење и/или фузију костију, мање прстију и одсуство других делова анатомије”, изјавио је професор Луис Фелипе Толедо.
Уникатно оглашавање је привукло пажњу истраживача. Минијатурно биће има жуто-смеђу кожу и живи међу листовима. Упркос величини, сложена су створења која имају директан развој и прескачу фазу пуноглавца и излегу се као потпуно формиране минијатурне верзије себе. ДНK анализа је потврдила да је то нова врста у роду.
(Илустрација Lucas Machado Botelho/Projeto Dacnis)
(Kликс)