Мале простирке од људске косе користе се у Чилеу за облагање тла да помогну у задржавању влаге у воћњацима широм земље која се годинама бори са сушом. Kоса, која се механичким ткањем претвара у компактне простирке, смањује непосредно испаравање за 71 посто и штеди до 48 посто воде за наводњавање, према задужбини Matter of Trust Chuke, која производи простирке од косе.
„Kоса је врло занимљива. Садржихранљиве твари, азот, калцијум, сумпор и органску материју која се додаје тлу, побољшавајући га и поспешујући раст биљака и пољопривредну производњу за најмање 30 посто”, рекао је Матија Каренини, извршни директор. Пољопривредница Марија Салазар изјавила је да је коса помогла у добијању изврсног приноса с лимунових стабала у Талталу, око 900 километара северно од чилеанске престолнице, у сушној онласти Антофагасти. „Простирке од косе доносе велику корист”, додала је. „Обезбеђују да тло буде у хладу, задржавају пуно влаге и спречавају да сунчеви зраци испаравају оно мало воде што имамо.”
Задужбина је основана 2020. године да промовише очување и регенерацију кроз креативну употребу отпада. Kоса се набавља преко уговора из 350 салона и од 10 фризера за кућне љубимце широм Чилеа, при чему око 2 посто длаке која се користи у простиркама долази од кућних љубимаца. Остали производи укључују текуће ђубриво направљено од рециклиране длаке и апсорбент на бази длаке који се користи за извлачење уља, метала и других онечишћујућих твари из воде. Погледајте видео: https://www.youtube.com/watch?v=vRRB3q4kPZQ.
(Илустрација YouTube)
(Индекс