Мишеви живели за четвртину дуже и изгледали младолико. Сада се испитује на људима.
Научници су мишевима дали лек који им је продужио животни век за 25%, а надају се да би исти поступак могао успорити старење људи. Испитивани глодари су због младоликог изгледа добили надимак „старији супермодели”. Били су здравији, јачи и имали мање карцинома од вршњака који нсу добили медикамент. Лек се већ проверава на људима, али за сада није познато хоће ли имати исти учинак као што је имао на животињама.
Истраживачи из MRC лабораторије за медицинску науку Универзитета Империјал колеџ из Лондон и Медицинског факултета Дјук Националног универзитета Сингапур проучаввали су протеин интерлеукин-11 чији се износи повећавају у току старења, што придоноси чешћим упалама. Сматрају да он садржи неколико биолошких прекидача који контролишу темпо старења. Спровели су два огледа. У првом су генетски изменили мишеве да више не производе интерлеукин-11. У другом су чекали да глодари напуне 75 седмица (отприлике једнако људској старости од 55 година) и затим су им редовно давали лек који из њихових тијела уклања поменути протеин.
Резултати су показали се животни век животиња продужио за 20 до 25%, зависно од експеримента и пола. Мада стари лабораторијски мишеви често умиру од рака, они којима је уклоњен интерлеукин-11 нису тако често оболевали. Глодари су, такође, имале побољшану функцију мишића, били мршавији и имали здравије крзно. Но, питање је шта би се догодило када би се исти поступак применио на људима, пише BBC. Наиме, интерлеукин-11 има улогу у раној развојној фази живота. Они који се роде без способности производње тог протеина пате од тегоба са зглобовима, ницањем зуба, стварањем ожиљака и обликовањем костију лубање. Научници сматрају да у зрелијем људском добу интерлеукин-11 негативно делује поспешујући старење.
Лек или противело које напада интерлеукин-11 сада се тестира на пацијентима с фиброзом плућа у току које на плућима настају ожиљци, а то отежава дисање. Kлинички научник Стјуарт Кук са Империјал колеџа наводи да досадашњи подаци показују да би лек могао бити безбедан за коришћење. Истраживање Inhibition of IL-11 signalling extends mammalian healthspan and lifespan објављено је у часопису Nature.
(Илустрација Imperial College London/Duke-NUS Medical School Singapore)
(Индекс)