PANDORINA KUTIJA

DA LI KANABIS LEČI RAK

Visited 99 times, 99 visit(s) today

Što možda više iznenađuje, pokazalo se da kanabis ima moć u borbi protiv samih ćelija ubijajući ih i zaustavljajući njihovo širenje.

Najveća studija ikada koja istražuje medicinski kanabis kao lek za rak, upravo  objavljena u časopisu Frontiers in Oncology, našla je ogromnu naučnu potporu za lečenju simptoma opake bolesti. Namera analize bila je učvrstiti dogovor o kanabisa u lečenju, rekao je Rajan Kastl, direktor istraživanja u Onkološkom institutu Whole Health (SAD) i glavni autor studije. Bilo je teško to učiniti jer se marihuana još federalno smatra ilegalnim narkotikom.

Studiju je finansirao Cancer Playbook, koji sarađuje sa Onkološkim institutom na prikupljanju, analizi i deljenju podataka o ishodima koje su prijavili pacijenti. Postoji veliki broj osmatračkih studija – a i laboratorijska istraživanja – koja proučavaju učinak kanabisa na tumore u epruvetama i na životinjama. Analiza je uključila što je više moguće takvih slučajeva. „Da bismo prešli preko pristranosti – svesne ili ne – bilo je bitno upotrebiti opsežnu, radikalno inkluzivnu metodologiju utemeljenu na matematičkom razmišljanju. Želeli smo sa analiziramo ne samo nekoliko, već gotovo svaku veliku studiju medicinskog kanabisa da bismo pronašli stvarne tačke naučnog slaganja”, dodao je Kastl. Proučeno je više od 10.000 studija, za koje je on izjavio da je to „deset puta veći uzorak od sledeće najveće studije”.

Pri tome su istraživači koristili veštačku inteligenciju (AI), tehniku obrade prirodnog jezika poznatu kao analiza osećaja. Ona im je omogućila da vide koliko je studija imalo pozitivne, neutralne ili negativne poglede na svojstvo kanabisa da leči rak i njegove simptome; na primer, povećanjem apetita, smanjenjem upale ili ubrzavanjem apoptoze ili smrti ćelija raka. Nadali su se da će pronaći umereni konsenzus, očekivali su da će najbolji scenario biti oko 55 odsto studija koje pokazuju da medicinski kanabis poboljšava ishode lečenja, a dobili suz 75!

Studija je, dakle, velikom većinom podržala kanabis kao lek za upale povezane s rakom, gubitak apetita i mučninu. Što možda više iznenađuje, pokazalo se da kanabis ima moć u borbi protiv samih ćelija ubijajući ih i zaustavljajući njihovo širenje. „To je šokantan stepen konsenzusa u javnim zdravstvenim istraživanjima, i sigurno više nego što smo očekivali za tako kontroverznu temu”, objasnio je Kastl.

Metaanaliza iz 2024, objavljena u časopisu JAMA, otkrila je da odrasli s poremećajem uzimanja kanabisa – definisanim kriterijumima uključujući nemogućnost prestanka ili smanjenja – imaju 3,5-5 puta veću verovatnoću da će razviti rak glave i vrata. Donald Abrams, onkolog i profesor emeritus medicine na Kalifornijskom univerzitetu u San Franciscu, smatra da je studija bila neispravna, „budući da ti pacijenti tako često koriste duvan i alkohol, poznate faktore rizika za te vrste raka”.

On je obelodanio da je kanabis koristan za pacijente s rakom koji upravljaju simptomima poput gubitka apetita, mučnine, boli i teskobe. Inače, sumnjičav je prema tvrdnjama da se kanabis zapravo može boriti protiv raka: „Već 42 godine sam onkolog u San Franciscu gde su mnogi, ako ne i većina mojih pacijenata imali pristup kanabisu. Da li kanabis leči rak, nisam to mogao proceniti.” Ipak, priznaje da „postoje elegantni pretklinički dokazi iz epruveta i životinjskih modela da kanabis može uticati na ćelije raka ili transplantirane tumore”, ali „još se ti nalazi nisu pretočili u kliničku korist kod ljudi”.

Rajan Kastl, međutim, veruje da kombinacija pretkliničkih dokaza i rezultata koje su prijavili pacijenti pokazuje da kanabis ima potencijal u borbi protiv raka. Malo pilot-ispitivanje u kojem je 21 pacijent primao ili placebo ili lek na bazi kanabisa uz tradicionalnu hemoterapiju pokazalo je da su ovi drugi duže živeli. Druga studija na 119 pacijenata oboljelih od raka otkrila je da je sintetički CBD pomogao da se smanji veličina tumora i cirkulacija tumorskih ćelija. Ali da bi se doista dokazalo učinak knabisa i pronašla najbolja formulacija za lečenje, bila bi potrebna mnogo veća klinička ispitivanja na ljudima.

(Ilustracija Pixabay)

(Kliks)

Visited 99 times, 99 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar