Дечак с тешким обликом епилепсије постао је први пацијент на свету коме је у лобању уграђен уређај за контролисање напада. Неуростимулатор који шаље дубинске електричне импулсе у мозак смањио је број напада за 80 одсто. Орану Нолсону се битно побљшао живот, а мајка је рекла за BBC да је дечак знатно срећнији. Операција је обављена у октобру као део тестирања које је спровела лондонска Great Ormond Street Hospital.
Дечак болује од Ленокс-Гестовог синдрома (LGS), веома тешког облик< епилепсије који је отпоран на лечење, а појавио се када је имао три године. Од тада је свакодневно имао по неколико напада. „Болест га је лишила детињства”, каже мајка Џастин, додајући да је Оран претрпео велики број различитих облика напада, укључујући падање на под, неконтролисано дрхтање и губитак свести. Понекад је престајао да дише, па су му давали лекове да га врате у живот. Истовремено пати од аутизма и хиперкинетичког поремећаја. „Имала сам бистрог трогодишњака и у само неколико месеци откад су почели напади његово здравље се рапидно погоршало и изгубио је многе вештине”, објашњава Џастин.
Нападе епилепсије покрећу анормални налети електричне активности у мозгу. Уграђени уређај емитује константан струјни пулс и блокира их. Захват је трајао осам сати, а лекаре је предводио педијатријски неурохирург Мартин Тисдал. Убацили су му две електроде дубоко у мозак све до таламуса, кључне тачке за пренос неуронских информација. У милиметар су морали да буду прецизни. Крајеви су повезани са неуростимулатором, справом чије су странице 3,5 центиметара и дебљине 0,6 центиметара. Неуростимулатор је причвршћен за кост лобање.
(РТС)