КИБОГИЗАЦИЈА

НАНОЛЕК ЗА ПАРКИНСОНА

Visited 83 times, 15 visit(s) today

Прекинуте везе међу можданим ћелијама кључне су код низа неуродегенеративних болести, укључујући Паркинсонову. Научници су сада представили иновативан начин за поправку неуронских веза у мозгу, нудећи нову наду пацијентима, пише Science Alert Тим који предводи биолошкиња Сара Де Винсентиис са Универзитета у Пизи искористио је мини мозгове узгајене у лабораторији да тестира технику названу нано-повлачење.

Метода користи сићушне магнетске честице којима се управља помоћу магнетских поља да се аксони, односно везивна живчана влакна, усмере и подстакну на поновно повезивање. Истраживачи верују да би овај приступ, уз даљи развој, могао помоћи у обнови нигростријаталног пута – кључне везе за контролу моторике која је оштећена код особа с Паркинсоновом болешћу. „Ова студија показује потенцијал наноповлачења као нове технике за примену усмерене обнове живчаних веза унутар средишњег живчаног система”, наводе истраживачи у својем научном  раду.

Паркинсонова болест делимично је последица оштећења можданих ћелија које производе допамин. Иако је трансплантација ткива које производи допамин показала одређени успех, нове ћелије често се тешко повезују с постојећим можданим ткивом. Њежно полачење магнетским честицама могло би решити тај проблем и довести корак ближе делотворним терапијама. Тестирања на мини мозговима показала су да наноповлачење успешно повећава дужину аксона и усмерава их у правом смеру. Техника је, такођ, ћелије учинила стабилнијима и поспешила стварање више огранака аксона и синаптичких везикула, кључних за изградњу неуронских веза.

Kао додатну предност, истраживачи истичу да су магнетске честице коришћене у експерименту већ одобрене као сигурне за употребу у медицинским поступцима, попут магнетске резонанце (MRI), и да нису узроковале никаква оштећења на лабораторијским мини мозговима- Иако лек за Паркинсонову болест још не постоји, научници  све боље разумеју њене узроке и чиниоце ризика. Рад на проналаску терапија које могу зауставити или успорити болест се наставља, а велики део фокуса, као и у овој студији, усмерен је на заштиту мозга од оштећења и обнову производње допамина.

„Паркинсонова болест је друга најчешћа неуродегенеративна болест повезана са старењем на глобалном нивоу”, истичу истраживачи, додајући да се број оболелих у последњих 25 година удвостручио, уз алармантне пројекције које предвиђају 13 милиона пацијената до 2040. године.

(Индекс)

Visited 83 times, 15 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар