АТИНСКИ ТРГ

НАУКА НА УВИД У СОМБОРУ

Visited 273 times, 1 visit(s) today

Српска читаоница „Лаза Костић” ће, први пут, да организује презентацију научника и њихових остварења на оригиналан начин.

Академик Рајко Игић

Ретко се код нас поклања пажња научницима, далеко важнијим ствараоцима за човечанство од делатника у спорту, забави, па и у уметности. Више је разлога за  запостављање научних истраживача, а главни је што је наука, како многи казују, компликована. Међутим, један Сомборац, који живи и ради на Новом Зеланду, проф. др Стеван Бербер, то демантује. Ево шта је предложио, а Сомборци радо прихватили. Српска читаоница ће, први пут, да организује презентацију научника и њихових остварења на оригиналан начин.

Можда ће тај корак подстаћи новинаре дневних и недељних листова да се чешће усмере на приказ рада и успехе научника. Када би се  догађало да, уз набрајање спортских успеха, дочекивања олимпијских победника и давања великог признања многима, и наши научници добију сличну пажњу и признање јавности, радије би се талентована младеж одлучила да крене трновитим, али веома важним путем,  научним истраживњем које је неопходно за целокупан развој. Ево позива упућеног свим Сомборцима који се баве научним истраживањима. Лепо, а неочекивано.

Српска читаоница „Лаза Костић” у Сомбору планира да ове јесени (од 30. новембра до 6. децембра) приреди изложбу научних чланака Сомбораца (тј. оних који су рођени или су се школовали или радили у Сомбору и на територији сомборске општине). Циљ организовања ове изложбе је популаризација науке и научног рада, као и подстицање младих да се определе за науку као животни позив. Ценећи ваш рад и допринос у научној области којом се бавите, позивамо Вас да пошаљете своје радове за ову изложбу, а и да размотрите могућност да се у току трајања изложбе обратите јавности једним краћим предавање.

Замишљено је да буду изложене копије радова који су објављени у часописима и/или у зборницима са конференција и конгреса, приложени на следећи начин:

  • У фасцикли/регистратору са насловном страницом на предњој корици која садржи основне податке о аутору. На првој страници унутар фасцикле је списак приложених радова. Минимално се ставља један рад, што зависи од искључиве одлуке аутора, пошто научна тежина доприноса некад не зависи од броја радова већ од доприноса који садрже, а циљ изложбе се постиже и с једним радом. Препорука је да се прилаже до 10 радова. Аутори могу, ако то желе, додати списак својих радова који нису у саставу фасцикле.
  • Свака копија објављеног рада мора бити узета из оригиналног часописа односно зборника, са свим релевантним библиографским подацима, као и свим страницама рада. Ако аутор жели, може да дода и радни рукопис рада на основу чега је рад написан (или његовог дела), како би се видео процес долажења до финалне верзије рада.

Током трајања изложбе биће организована и краћа предавања (15-20 минута), посвећена:

  • Процедурама долажења до нових научних открића (ментални процеси и практични кораци) и поступцима њихових саопштавања јавности;
  • Процедури патентирања научних открића и/или о процедури примене научних открића у развоју индустријских производа;
  • Личним занимљивим искуствима и догађајима у научном раду, укључујући међународну сарадњу, сарадњу и рад са индустријом и академијом, лична искуства, као и искуства из сусрета са разним културама и начинима рада у науци.

Надамо се да ће Вам се овај предлог учинити вредним пажње и да ћете се одазвати. Такође молимо да нас обавестите уколико бисте желели да одржите предавање – и да назначите у коjeм термину. Последњи рок за пријаву је 15. новембар 2024. Особе за контакт су проф. др Стеван Бербер и проф. др Саша Радојчић.

(Илустрација Wikipedia)

 

Visited 273 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар