МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈДРЕВНИЈИ КАЛЕНДАР?

Visited 302 times, 1 visit(s) today

Гебекли Тепе у Турској једно је од највеличанственијих археолошких налазишта. То је светилиште из каменог доба, старије од 10.000 година. Стручњаци су установили да би резбарија на зиду комплекса могла бити најстарији познати календар на основу којег се пратила смена годишњих доба. За сада није познато које је све улоге имало то место у неолитичкој заједници. Највероватније су га подигли ловци-сакупљачи као прво трајно светилиште на свету. Најновија открића указују да се, барем у неком периоду, користило и за посматрање ноћног неба, пише Sciece Alert.

У том смислу је посебно интересантан такозвани Стуб лешинара, на којем је усред стилизованих шара угравиран лик птице. Претходно истраживање, које је водио хемијски инжењер Мартин Светмен са Универзитета Единбург, показало је да би фигуре на могле представљати сазвежђа, а друге резбарије удар комете од пре 13.000 година, догађај пре изградње споменика. Споменути удар се подудара с почетком мини леденог доба (млађи дријас), а и периодом када се становништво све више окретало пољопривреди; што је довело до неолитске револуције. Светмен је сада направио корак даље у анализи симбола. Он сматра да би ознаке на стубовима у облику слова V могле представљати дане, а резбарије друге космичке догађаје.

Наиме, дотични истраживач је бројио и проучавао све ознаке у облику слова V и установио да, ако оне представљају један дан, онда један стуб приказује годину с 365 дана, која се састоји од 12 лунарних месеци и 11 додатних дана што чине соларну годину. Птица грабљивица на Стубу лешинара има симбол V око врата. Према Светменовој анализи, она би могла представљати сазвежђе повезано с летним солстицијем; другим речима, симбол V на птици можда приказује сам солстициј. Друге фигуре на стубовима, такође, имају ознаку V на врату, као и кипови и фигуре пронађени на другим местима. Ти би симболи, сматра Светмен, такође би могли бити повезани с проласком и бележењем времена. У току пређашњег истраживања овај хемичар је нашао везу између животињских фигура на стубовима и прецесије Земље или промене оријентације Земљине оси ротације. Надаље, два ступца можда приказују годишњу кишу метеора Таурида, из које је можда и дошла комета у млађем дријасу.

Археолози који су уприличили теренска истраживања у Гебекли Тепеу оспорили су Светменово претходно трагање, зато постоји могућност да се то поново догоди. Kако год, његова размишљања пажњу и засигурно подстичу даља истраживања. „Изгледа да су становници Гебекли Тепеа пажљиво посматрали небо, што је за очекивати с обзиром на то да је њихов свет у једном тренутку опустошила комета. Можда је тај догађај натерао ловце-сакупљаче да се због хладније климе окрену пољопривреди”, закључио је Мартин Светмен.

(Илустрација Sue Fleckney/Flickr, CC BY-SA 2.0)

(Индекс)

Visited 302 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар