За љубитеље новоидентификованих небеских тела јул је, заиста, био узбудљив. Недавно су астрономи описали Ammonite, потенцијалну патуљасту планету иза Плутона. А управо су најавили постојање BetelBddy, мале звезде која кружи око Бетелгезе, једне од најсјајнијих и најупечатљивијих звезда на ноћном небу.
Бетелгеза је црвени супердив, смештена у сазвежђу Ориона, познатог по величини и специфичној црвеној боји; процењује се да је стотинама пута већи и хиљадама пута сјајнији од Сунца. А сада стиже још једно значајно откриће. У научном раду објављеном почетком месеца у часопису Planetary Science Journal, астрономи из истраживачког пројекта Large inclination Distant Object (LiDO) известили су о открићу 2020 VN40, ретког и удаљеног тела које око Сунца обиђе једном на сваких десет Нептунових орбита.
Астрономи су 2020 VN40 класификовали као транснептунско тело – грпу патуљастих планета које круже око Сунца даље од Нептунове путање. Ово небеско тело има необичну, нагнуту орбиту која га ставља у орбиталну резонанцу с Нептуном у сразмери 10:1. То значи да та два тела међусобно делују једно на друго, усклађујући своје орбиталне периоде у прецизној сразмери.
„Ово је велики корак у разумиевању спољњих делова Сунчеог система”, рекла је Розмари Пајк, главна истраживачица из Центра за астрофизику | Харвард & Смитсонијен. „Показује да и врло удаљена подручја под утицајем Нептуна могу небеска тела, и даје нам нове трагове у вези с тим како се Сунчев систем развијао.”
Откривање такозваних аутсајдера у Сунчеом систему увек је разлог за славље, али ае 2020 VN40 издваја из неколико разлога. Пре свега, подупире идеју да Нептунова гравитација може привући удаљена тела ка унутрашњем делу Сунчевог система – нешто што су астрономи већ документовали с другим далеким небеским телима.
Осим тога, 2020 VN40 има необичну, нагнуту орбиту која га доводи ближе Сунцу када је најближе Нептуну – супротно од понашања већине сличних тела. Управо је тај нагиб разлог за орбиталну синкронизацију између Нептуна и 2020 VN40, у којој мање тело долази близу Сунца једном на сваких десет Нептунових орбита, наводе аутори студије. Другим речима, једна година за 2020 VN траје чак 1.650 земаљских година.
„Ово ново кретање је као да смо открили скривени ритам у песми за коју смо мислили да је знамо”, додала је Рут Мари-Клеј, коауторка студије и астрономкиња са УниверзитетаKалифорнија у Санта Крузу. „То је тек почетак”, нагласила је Kетрин Волк из Института за планетарне науке. „Отварамо нов прозор у прошлост Сунчевог система.”
(Илустрација AI)
(Индекс)