Нова студија израелских научника показала је да онечишћење ваздуха, посебно из издувних гасова аутомобила и великих фабрика, може утицати на знатан пораст стопе аутизма међу децом, а томе доприноси и мајчино излагање загађењу у време трудноће. „Нароћито је забрињавајуће откриће да мање честице, посебно фине – PM2,5 и азотов оксид, који настају у току сагоревања горива, шреко мајчиног организма доспевају у постељице у трудноћи и делују на развој мозга плода”, тврде истраживачи чији је научни рад овог мсеца објављен у медицинском часопису Brain Medicine.
Изложеност трудница загађеном вздуху негативно утиче на имуни систем мајке, а у посебној су опасности труднице и деца у подручјима са изузетно високим онечишћењем, кажу научници и позивају на предузимање одговарајућих мера које ће заштитити труднице. „Различите врсте неуролошких поремећаја, међу којима и из аутистичног спектра, могу се повезати са овим загађењем околине”, рекао је главни аутор студије Хаитам Амал са Хебрејског универзитета у Јерусалиму.
„Чини се да је време излагања азотовом оксиду кључно јер излагањепоменутим загађивачима у трудноћи и раном постнаталном развоју детета представља знатан ризик за развој аутистичних поремећаја (ASD), с обзиром да је то кључно раздобље неуроразвојног процеса”, објаснио је он, додавши да појединци с генетском предиспозицијом за ASD могу бити осетљивији на штетне учинке излагања азотовом оксиду. Студијом су, иначе, обухваћени и остали загађивачи ваздуха за које је утврђено да повећавају ризик од развоја аутизма. Аутори упозоравају да је један од тих бнзен у испувним гасовима возила, а настаје као нуспродукт индустријских процеса, и има га и у дуванском диму.
Истраживања чији су резултати објављени прошле године указују на повезаност онечишћења ваздуха и осетљивости новорођенчади када је посреди развој астме, церебралне парализе и проблема с менталним здрављем касније у животу, док се онечишћење у том раздобљу повезује и с порастом учесталости бактерија отпорних на антибиотике.
(Илустрација Pixabay)
(Индекс)