Divovska vrsta žabe koja je skakutala uz dinosaure i smatra se živim fosilom sada je egzistencijalno ugrožena jer klimatske promene i ljudske intervencije oštećuju njena staništa u Čileu. Calyptocephallela gayi ili vodena žaba s kacigom, jedna je od najvećih žaba na svetu – naraste preko 30 centimera dužinu i teži do jednog kilograma. Milionima godina taj vodozemac nije imao velike genetske varijacije, no sada je njegova budućnost ugrožena, kažu naučnici.
„Tužno je da vrsti koja je koegzistirala s dinosaurima i uspela odupreti se masovnom izumiranju, sada prete ljudska bića”, rekla je Melisa Cancino, osnivačica Proyecto Anfibia, grupe posvećene istraživanju i zaštiti vodozemaca u Čileu. Okolina vodene žabe s kacigom proteže se od severne oblasti Konkimbo do južnog ostrva Čiloe, a smatra se da je njena populacija opala za najmanje 30 posto od 1990. i navedena je kao ranjiva na crvenom popisu Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
„Činioici kao što su klimatske promene, propadanje životne sredine i zagađenje uzrokovali su smanjenje broja vodene žabe s kacigom”, navela je Cancino. Sredina u kojoj žabe žive takođe je ugrožen lošim upravljanjem vodom i otpadom.
(Ilustracija Youtube)
(Indeks)