ЛЕСТВИЦЕ ЖИВОТА

НЕ ТРЧИШ, А СМРШАШ, ДА ЛИ?

Visited 293 times, 1 visit(s) today

Да ли су научници заиста пронашли лек који може да замени десет километара трчања?

Може ли пилула заиста да замени све корисне учинке вежбања и да ли би требало да се радујемо открићу са Универзитета Архус (Данска), који тврде да супстанца названа LaKe чини одлазак у теретану непотребним? Тамошњи истраживачи су објавили да поменути лек „доводи тело у метаболичко стање које одговара трчању од 10 километара великом брзином на празан стомак”. Међутим, постаља се питање, чак и ако пилула може да делује на организам као физичка вежба, колико је то заиста корисно?

Пре свега, најчешће прихваћен термин за лекове као што је наведени јесте миметици, јер они опонашају биолошке користи вежбања без потребе да се стварно знојимо. Године 2008. Институт Салк из Сан Дијега (САД) представио је свету лек под називом GV501516 (скраћено 516), који дојављује кључним генима да сагоревају масти уместо шећера, преноси РТС. У каснијим тестовима пар мишева, узгајани на истој исхрани од масног, слатког пелета, обављали су исту дневну физичку активности, али је један приде добијао дозу 516 – и знатно повећао своју издржљивост, а уједно био много мршавији. Оменути медикамент је убрзо завршила на црном тржишту као забрањени допинг агенс, познат као „ендурабол”, а Светска антидопинг агенција је упозорила спортистима да није безбедан. Али више миметика је већ у развоју.

Једињење 14, први пут објављено 2015. године, почело је да се усавршава као начин лечења појединих болести, пре него што су истраживачи открили да може да смањи износ глукозе у крви ако се узме на празан желудац, да побољша толеранцију глукозе и да подстакне губитак тежине код гојазних мишева. Од тада је урађено више истраживања с хемикалијом Lac-Phe, која се обично ствара у телу кроз тренинг издржљивости, и новим молекулом познатим као SLU-PP-332, што појачава метаболизам и издржљивост, помажући глодарима да трче 50 одсто даље него што су претходно могли.

Овај молекул, како кажу научници, саопштава скелетним мишићима да направе промене које обично изазива вежба издржљивости. То може да помогне особама на дијети да одрже мишићну масу током губитка тежине, или старије људие штити од саркопеније (губитка мишићне масе) зато што њихова тела слабије реагују на вежбање. LaKe је, иначе, још у развоја и испитује се на лабораторијским мишевима, тако да није извесно да ће се резултати пренети на људе. Али он најпре подстакне брзи налет лактата у телу – опонашајући учинак који обично осетимо након напорног вежбања – а затим постепено повећање хемикалије бета-хидроксибутират (BHB). To је кетон који се синтетише у јетри из масних киселина да би се телу обезбедила енергију када нема довољно глукозе – одакле долази појам „трчање на празан стомак”.

Између њих, чини се да ове две промене снижавају количину слободних масних киселина у крвотоку и потискују апетит – што бисте очекивали од вежбања без претходног једења, и могу помоћи да се смањи ризик од болести срца, мождани удар и дијабетес типа два на дужи рок. И (опет, код пацова) пилула, изгледа, не показује знаке токсичности – за разлику од раних верзија лека 516, који је утицао на брзи раст ћелија рака код огледних глодара. Вежба утиче готово на све системе тела на веома сложене начине које још нису до краја истражени. Највећи истраживачки програм посвећен разумевању тог утицаја на молекуларном нивоу на малтене 2.600 добровољаца још је у току.

Али сваки додатак има ограничења: вежбање је искуство целог тела, с бројним користима које укључују све – од повећане густине костију до бољег сна. Побољшава расположење и самопоуздање док смањује стрес, а чини се да штите од деменције. Сви ови утицаји потичу из сложених интеракција било којег броја биолошких учинака – чак и када би наука могла да их све опонаша с пилулама, било би много теже поново створити психолошке предности трчања пет километара са пријатељима или постизања новог личног рекорда у чучању. Могу, свакако, помоћи људима који се опорављају од операције или астронаутима који су, чак и ако вежбају док су у орбити, изложени губитку костију и мишића јер се њихово тело мање покреће у микрогравитацији. За остале предности лагане шетње или прегршт чучњева тешко је опонашати пилулама.

(Илустрација Freepik)

(Н1)

Visited 293 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар