MEĐU IZMEĐU

OZRAČENE, A KAO DA NISU

124 pregleda

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilju nisu uticali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje. Ove dve osobine se ne razlikuju u uzorcima uhvaćenih u područjima s visokom radijacijom i onih koji žive u kontrolnim područjima bez zračenja. Takođe nisu pronađene razlike u nivoima kortikosterona, hormona povezanog s odgovorom na stres, zavisno od zračenja kojem su izloženi ovi vodozemci.

Ovo su glavni nalazi istraživanja koje su vodili Univerzitet Ovijedo i Biološka stanica Donana-CSIC, a sarađivali su i međunarodni istraživači. Reč je o prvoj analizi mogućih dugoročnih efekata radijacije na starost i brzinu starenja černobilske faune. Rezultati pokazuju da „nivoi radijacije, kojim su trenutno izložene žabe u Černobilju, nisu dovoljni da izazovu hronično oštećenje ovih organizama”. Ova vrsta istraživanja koje precizno meri izlaganje radijaciji i analizira dugoročne biološke osobine, kao što su starost i brzina starenja, od suštinskog je značaja da se ispravno proceni trenutni uticaj katastrofe na divlje životinje.

Naučnici ističu da je prošlo gotovo 40 godina od nesreće u četvrtom reaktoru tamošnje nuklearne elektrane, a tokom ovog perioda je nivo radijacije znatno opao u područjima koja su prvobitno pogođena. Procenjuje se da je preostalo manje od 10 posto radijacija emitovane u nesreći, a neki od najopasnijih izotopa – poput joda, nestali su u roku od nekoliko meseci. Novija istraživanja pokazuju da je Černobilj, zapravo, postao jedan od najvećih prirodnih rezervata u Evropi. Ovo objašnjava zašto je ključno obaviti preciznu procenu u kojoj meri ova nesreća i danas ima štetne posljedice po okolinu.

(Ilustracija Pixabay)

(Kliks)

O autoru

administrator

Ostavite komentar