Научници су завирили у мозгове и тела животиња након што су открили да обична прехрамбена боја може направити кожу, мишиће и везивна ткива привремено прозирнима. Kада су је боју на трбух миша, могли су јасно видети јетру, црева и ешику, а кад су је ставили на теме глодара, видели су крвне жиле у мозгу. Након што су испрали боју, кожа се после неког времена вратила у пређашње стање. Истраживачи са Универзитета Станфорд сматрају да би овај поступак могао помоћи у лоцирању озледа, налажењу вена за вађење крви, праћењу варења јране и уочавању тумора, пише The Guardian.
„Лекари би, уместо инвазивне биопсије, могли дијагностицирати туморе једноставним прегледом”, рекао је Гуосонг Хонг. Како су то направили? Одговор лежи у усклађивању индекса преламања светлости. Kада она продре у биолошко ткиво, већином се распрши јер унутрашњи склопови, масне мембране и ћелијска једра, имају различите индексе преламања. Kако се светлост креће од једног до другог, савија се чинећи ткиво непрозирним. Због истог учинка део оловке изгледа преломљено или савијено ако је ставите у чашу воде.
Лекар Зихао Оу и сарадници са Станфорда сматрали да неке боје могу омогућити одређеним таласним дужинама светлости лакши пролазак кроз кожу и друга ткива. Боје које се јако упију могу променити индекс преламања светлости ткива које их је апсорбовало, због чега су истраживачи могли ускладити ломове у различитим ткивима и сузбити распршење светлости. У низу огледа постигли су да пилећа прса постану прозирна на црвеном светлу само неколико минута након што су их уронили у раствор тартразина, жуте боје за храну. То је често коришћено вештачко бојило које производу даје жуту боју, а означава се са Е102.
Затим су га намазали на доњи део трбуха миша, при чему су могли видети његова црева и органе. У другом покусу су нанели боју на обријану главу миша и ускоро могли видети крвне судове у мозгу. „Обично сматрамо да ће твари због додавања молекула боје постати мање прозирне. Но, када смо отопили тартразин у непрозирном материјалу попут мишића или коже, који иначе распршује светлост – што смо више тартразина додавали, материјал је постајао прозирнији. Али само у црвеном делу светлосног спектра”, објаснио је Хонг. Поступак још није тестиран на људима, потребна су нова истраживања да би се утврдило да ли је безбедан, особито ако се боја убризга под кожу. Истраживање Achieving optical transparency in live animals with absorbing molecules објављено је у часопису Science.
(Илустрација National Science Foundation)
(Индекс)