Број сперматозоида у семеној течности опада све више, и то код мушкараца широм широм света, а научници покушавају да схвате – зашто. Према новом истраживању у Кини, вишак килограма и гојазност могу допринети смањењу квалитета сперме или плодности мушкараца која укључује број сперматозоида. „Непрекидни пад квалитета људске сперме минулих деценија изазвао је велику забринутост у свету”, пишу епидемиолог Јингсин Ли и сарадници са Универзитета Сун Јат-сен у научном раду. „Претходне студије су указивале везу пораста индекса телесне масе и опадања квалитета сперме, али неки резултати нису доследни.”
Кинески истраживача су рптиличилисистематски преглед и метаанализу 50 претходних студија са 71.337 мушкараца, које су мериле повезаност индекса телесне масе и неколико покауатеља квалитета сперме „Гојазност и прекомерна тежина били су значајно повезани с падом квалитета сперме, а смањење квалитета сперме било је израженије код гојазних мушкараца”, пишу научници. Подаци су показали да су гојазни имали мањи волумен сперме, мањи укупан број сперматозоида и нижу покретљивост сперматозоида (мањи број покретних сперматозоида) у поређењу с мушкарцима с нормалном телесном масом.
Овај систематски преглед не указује на конкретан узрок и последицу – да вишак килограма узрокује смањење квалитета сперме. За сада једино могу да се истакну обрасци за будуће истраживање, а то би укључивало сагледавање биолошких механизама. Разлози за утврђену везу нису детаљно испитивани у поменутој студији, али у прошлости је наговештено да има више узрочника, од отрова у масном ткиву преко хормонске неравнотеже до вишка телесне температуре. Део тешкоћа у откривању шта се дешава у сперми јесте што на то могу утицати многе променљиве могу утицати: загађење животне средине, пушење, старост, болест, исхрана и још много тога. Иначе, мије лако изоловати један чинилац.
Све то захтева више проучавања у дужем раздобљу, уз постојање ограничења: у многим студијама узет је само један узорак сперме, на пример. У неким случајевима, самоизвештавање је коришћено за утврђивање телесне масе уместо професионалног мерења. Претходне студије су обелоданиле да промене у начину живота и накнадни губитак тежине побољшавају квалитет сперме – што најновије истраживање подржава. Истраживање је објављено у International Journal of Obesiti.
(Илустрација Wikipedia)
(РТС)