МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СТРАШНА РУПА У ОКЕАНУ

Visited 259 times, 259 visit(s) today

 

Експедиција на дно чувеног Велике плаве рупе у Белизеу донела је забрињавајуће податке: учесталост тропских циклона у последњих 5.700 година знатно се повећала – и према свему судећи, тај тренд ће се додатно погоршати због климатских промена. Након вађења 30-метарског седиментног језгра са дна ове подводне вртаче, тим научника је идентификовао 694 слоја који указују на циклонске догађаје, пише Science Alert.

Ови слојеви сведоче о све већем броју олуја у југозападном делу Kариба, а тим предвођен геонаучником Домиником Шмитом са Универзитета Гете у Франкфурту упозорава да пројекције за 21. век указују на невиђен пораст учесталости тропских циклона, који се може директно повезати са индустријским загревањем планете. Захваљујући специфичним условима у великој плавој рупи – попут слојевитости воде и недостатка кисеоника на дну, седимент се таложи мирно и неометано, па се сваки догађај попут циклона јасно препознаје у језгру по боји и величини зрна. Шмит описује ове слојеве као „нешто попут годова у дрвету““– смењивање боја указује на органске разлике између година са и без олуја.

Анализа језгра показала је не само дугорочан пораст олуја, већ и да се оне јављају учесталије у топлијим климатским фазама. Промене у положају екваторијалне зоне ниског притиска – познате као Интертропска конвергентна зона – играју кључну улогу у формирању и правцу кретања олуја у Атлантику и Kарибима. Најалармантније је што је у последњих 20 година забележено чак 9 циклона – што премашује природне варијације у клими током хиљада година. Научници сада предвиђају да би током овог века чак 45 тропских олуја и урагана могло погодити овај регион – што је без преседана у историјском контексту. Цела студија објављена је у престижном часопису Science Advances.

(Илустрација Shutterstock)

(Б92)

Visited 259 times, 259 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар