До сада је сматрана константном, што би значило да ће свемир завршити у сценарију познатом као Велико замрзавање, када ће се галаксије толико удаљити једна од друге да чак ни светлост више неће моћи премостити тај јаз. Нови подаци доводе у питање ту теорију.
Чини се да тамна енергија, мистериозна сила што покреће ширење свемира, слаби, показало је истраживање које би могло из темеља променити досадашње научне спознаје о судбини свемира. Ако се потврде, резултати тима који користи спектроскопски инструмент за истраживање тамне енергије (DESI) у Националном опсерваторију KиттПик у Аризони могли би имати далекосежне последице за теорије о еволуцији свемира. Отварају могућност да би се тренутно ширење могло преокренути у процес познат као Велико сажимање (Big Crunch) , пише лист Guardian.
„То што откривамо изузетно је интригантно. Узбудљиво је помислити да смо можда на прагу великог открића о тамној енергији и темељној природи нашег свемира”, рекла је професорка Алекси Лиатод-Харнет, гласноговорница тима и космолошиња са Универзитета Kалифорнија у Санта Крузу. Тамна енергија први је пут откривена касних деведестих, када су астрономи проучавали експлозије удаљених супернова да проуче како се стопа ширења свемира мењала кроз време. Очекивало се да ће гравитација успоравати ширење које траје од Великог праска (Big Bang), но уместо тога подаци су показали да се свемир заправо шири све брже, што значи да га покреће нека непозната сила, названа тамна енергија.
Тамна енергија је до сада сматрана константном, што би значило да ће свемир завршити у сценарију познатом као Велико замрзавање (Big Freeze), када ће се галаксије толико удаљити једна од друге да чак ни светлост више неће моћи премостити тај јаз. Нови подаци, представљени на Глобалном скупу физичара доводе у питање ту теорију. Инструмент DESI, који користи 5.000 оптичких влакана за мапирање свемира с досад невиђеном прецизношћу, у најновијем истраживању обухватио је 15 милиона галаксија, покривајући раздобље од 11 милијарди година космолошке повести. Ови подаци омогућили су научницима да израде најдетаљнију тродимензионалну карту свемира до сада.
Резултати укатују да је тамна енергија била најјача када је свемир био на око 70% своје садашње старости, али да је од тада ослабјела за отприлике 10%. Другим речима, свемир се и даље шири убрзано, али тамна енергија поступно попушта. „Оно што откривамо јесте да доиста постоји нешто што тера галаксије да се удаљавају једна од друге, али та сила није стална. Она слаби”, изјавио је професор Карлос Френк, космолог са Универзитета Дарам и члан тима DESI. Подаци још не испуњавају пет-сигма праг статистичке сигурности, што је у физици златни стандард за потврду открића. Но многи истраживачи у тиму DESI су протеклих месеци прешли из почетног скептицизма у уверење да су подаци тачни. „Ја више немам никаквих недоумица”, додао је Френк. „Детаљно сам проучио податке. Ово је чврст резултат. Сведочимо рушењу старе парадигме и настанку нове.”
Професор Џон Пикок, космолог са Универзитета у Единбургу, прошле године био је скептичан према теорији да се тамна енегија мења, али сада признаје да је променио мишљење. „Екстремне тврдње захтевају екстремне доказе”, нагласио је Пикок. „У науци готово ништа није довољно сигурно да бих се на то кладио, али бих на овај резултат без проблема ставио 1.000 фунти.”
Други су опрезнији. Професор Џорџ Ефстатиоу са Универзитета Кембриџ, који није улествовао у истраживању, упозорио је: „Мој закључак из ове анализе јесте да мерења још не пружају одлучујући доказ о промењивој тамној енергији. Можда ћу то учинити када DESI прикупи више података.” Ако тамна енергија настави да слаби до тачке када постане негативна, свемир би могао завршити у обратном Великом праску, познатом као Велико сажимање. У том случају се ширење не би само успорило, већ би се почело преокретати све док се не уруши сам у себе.
Научници још не знају зашто тамна енергија слаби. Процењује да она чини око 70% свемира, док остатак тамна материја и обична материја. Могуће је да ово откриће упућује на фундаменталне промене у законима физике или указује да недостаје кључни део слагалице у нашем разумевању свемира. „Поштено је рећи да немамо појма шта су то тамна твар или тамна енергија. Теорија о константној тамној енергији већ је довољно изазовна. Kао да ствари нису биле довољно компликоване”, закључио је професор Офер Лахав, астроном са Универзитета Колеџ у Лондону и члан DESI тима. „Али на то се може гледати и позитивно. Двадесет година били смо заглављени с тамном енергијом. Сада физичари напокон имају нова питања.”
(Илустрација Pixabay)
(Индекс)