Покрети, изрази лица, гестикулација и држање чине од 65 до 90 процената комуникације и до сада се веровало да су људи једини вични томе. Међутим, чини се и да су шимпанзе једнако спретне (ако не и спретније) када разговарају међу собом. Разговарање рукама постојало је много пре него што су се појавили припадници људске врсте. Доказ јесте чињеница да је овај универзални језик разумљив свима: припадницима свих народа, али и – шимпанзама. И то не онима у зоолошким вртовима, већ и сабраћи обитавају тамо где човек никада није крочио.
Структура комуникације људи и шимпанзи је апсолутно идентична, показала су недавна истраживања. Чак је и начин на који човек мисли у блоковима ил сегментима исти. Истина, људе тим вештинама уче од малих ногу. А шимпанзе? То им је урођено. Маучници су зашли дубоко у дивљину и поставили специјалне скривене камере које су непрестано снимале животиње. Након прикупљања снимака установљено је да шимпанзе користе чак 8.500 различитих гестова у комуникацији и да су многи слични чоцековим.
Када неко предуго покушава нешто да нешто објасни, људи инстинктивно настоје да га прекину, стављајући му до знања да им је мисао јасна и да нема потребе за даљим објашњавањем. То обично раде речима или гестовима. Статистика каже да пауза између реплика двоје саговорника није већа од 0,2 секунде. Исто то раде и шимпанзе! Док једна врти рукама покушавајући другој да објасни своју мисао, друга већ након неколико минута (а некада и секунди) гестом показује да је то разумела. Као код људи стишавањем приче руком у ваздуху. Занимљиво је да је чак и време реакције исто као код људи: 0,2 секунде!
„Видели смо како је једна шимпанза пришла и тражила мало хране. Истовремено друга, која очито није била вољна свој оброк да дели, одмахнула је руком, јасно стављајући до знања да овде нема шта да тражи. Тада је пришла трећа шимпанза и додала нешто хране гладној припадници своје врсте”, испричао је водећи аутор истраживања, доктор Гал Бахиди у интервјуу за Current Biology. Ово није једини пример испољавања емоција у комуникацији међу шимпанзама. Истраживачи су објавили и видео на којем пар који после свађе покушава да се помири. Мужјак пружа руку женки, показујући јој своју љубав и молећи је да престане да се љути, а она га, као да да тврди пазар – игнорише и наводи да се потруди још више. Зар није и код људи често овако?
(Илустрација Pixabay)
(РТ Балкан)