Misteriozni simboli pronađeni su među peščanim dinama neplodne pustinje Al Jasasija na severoistočnoj obali Katara. Tamo su vekovima u krečnjak klesali razne znake, motive i predmete. Arheolozi su pronašli ukupno oko 900 kamenih rezbara ili petroglifa. „Iako je umetnost na stenama uobičajena na Arapskom poluostrvu, neke od rezbarija u Al Jasasiji su jedinstvene i ne mogu se naći nigde drugde”, izjavio je za CNN Ferhan Sakal, šef iskopavanja i upravljanja lokalitetom u Muzejima Katara.
U Kataru postoji oko 12 značajnih petroglifa, uglavnom se nalaze duž obala – iako se neke rezbarije mogu videti čak i u srcu Al Bida Par u Dohi. Od svih dokumentovanih pojedinačnih figura i kompozicija, više od trećine su oznake čaša u različitim konfiguracijama, oblicima i veličinama. Sakal navodi da nije poznato šta oni označavaju, iako smatra da bi mogli imati ritualno značenje i funkcije. On ističe da su petroglifi veoma stari, ali priznaje da se ne zna koliko su tačno stari. „Postoje sulude hipoteze o starosti, u rasponu od neolita do kasnog islamskog doba”, rekao je on i dodao da ne misli da su sve rezbarije napravljene u isto vreme.
Pre jedne decenije naučno proučavanje devet različitih petroglifa u Al Jasasiji nije našlo dokaze da su stariji od nekoliko stotina godina, ali su istraživači zaključili da je potrebno više istraživanja. Neke od najfascinantnijih i najneobičnijih rezbarenja su na čamcima. Ove kreacije pružaju važne informacije o vrstama plovila koje se koriste u naprednoj industriji ribarstva i bisera. Stručnjaci kažu da mogu samo da nagađaju zašto postoji tako visoka koncentracija brodskih rezbarenja u Al Jasasiji, u poređenju s drugim priobalnim nalazištima petroglifa u Kataru.
„Brodovi su igrali važnu ulogu u verovanjima drevnih naroda, koji su ih videli kao simbolično sredstvo za prelazak sa ovog sveta na drugi”, napisali su Frensis Gilespi i Fejsal Abdula Al-Naimi u Skriveno u pesku: otkrivanje prošlosti Katara. Na primer, i Vavilonci i stari Egipćani verovali su da mrtvi u zagrobni život stižu čamcem. Sličan obrazac se može naći u grčkim mitovima o Haronu koji je čamcem prevozio mrtve duše preko reke Stiks u podzemni svet, prenosi N1 Zagreb.
(Ilustracija Shutterstock/Alizada Studios)
(N1)