ATINSKI TRG

NAUKA NA UVID U SOMBORU

187 pregleda

Srpska čitaonica „Laza Kostić” će, prvi put, da organizuje prezentaciju naučnika i njihovih ostvarenja na originalan način.

Akademik Rajko Igić

Retko se kod nas poklanja pažnja naučnicima, daleko važnijim stvaraocima za čovečanstvo od delatnika u sportu, zabavi, pa i u umetnosti. Više je razloga za  zapostavljanje naučnih istraživača, a glavni je što je nauka, kako mnogi kazuju, komplikovana. Međutim, jedan Somborac, koji živi i radi na Novom Zelandu, prof. dr Stevan Berber, to demantuje. Evo šta je predložio, a Somborci rado prihvatili. Srpska čitaonica će, prvi put, da organizuje prezentaciju naučnika i njihovih ostvarenja na originalan način.

Možda će taj korak podstaći novinare dnevnih i nedeljnih listova da se češće usmere na prikaz rada i uspehe naučnika. Kada bi se  događalo da, uz nabrajanje sportskih uspeha, dočekivanja olimpijskih pobednika i davanja velikog priznanja mnogima, i naši naučnici dobiju sličnu pažnju i priznanje javnosti, radije bi se talentovana mladež odlučila da krene trnovitim, ali veoma važnim putem,  naučnim istraživnjem koje je neophodno za celokupan razvoj. Evo poziva upućenog svim Somborcima koji se bave naučnim istraživanjima. Lepo, a neočekivano.

Srpska čitaonica „Laza Kostić” u Somboru planira da ove jeseni (od 30. novembra do 6. decembra) priredi izložbu naučnih članaka Somboraca (tj. onih koji su rođeni ili su se školovali ili radili u Somboru i na teritoriji somborske opštine). Cilj organizovanja ove izložbe je popularizacija nauke i naučnog rada, kao i podsticanje mladih da se opredele za nauku kao životni poziv. Ceneći vaš rad i doprinos u naučnoj oblasti kojom se bavite, pozivamo Vas da pošaljete svoje radove za ovu izložbu, a i da razmotrite mogućnost da se u toku trajanja izložbe obratite javnosti jednim kraćim predavanje.

Zamišljeno je da budu izložene kopije radova koji su objavljeni u časopisima i/ili u zbornicima sa konferencija i kongresa, priloženi na sledeći način:

  • U fascikli/registratoru sa naslovnom stranicom na prednjoj korici koja sadrži osnovne podatke o autoru. Na prvoj stranici unutar fascikle je spisak priloženih radova. Minimalno se stavlja jedan rad, što zavisi od isključive odluke autora, pošto naučna težina doprinosa nekad ne zavisi od broja radova već od doprinosa koji sadrže, a cilj izložbe se postiže i s jednim radom. Preporuka je da se prilaže do 10 radova. Autori mogu, ako to žele, dodati spisak svojih radova koji nisu u sastavu fascikle.
  • Svaka kopija objavljenog rada mora biti uzeta iz originalnog časopisa odnosno zbornika, sa svim relevantnim bibliografskim podacima, kao i svim stranicama rada. Ako autor želi, može da doda i radni rukopis rada na osnovu čega je rad napisan (ili njegovog dela), kako bi se video proces dolaženja do finalne verzije rada.

Tokom trajanja izložbe biće organizovana i kraća predavanja (15-20 minuta), posvećena:

  • Procedurama dolaženja do novih naučnih otkrića (mentalni procesi i praktični koraci) i postupcima njihovih saopštavanja javnosti;
  • Proceduri patentiranja naučnih otkrića i/ili o proceduri primene naučnih otkrića u razvoju industrijskih proizvoda;
  • Ličnim zanimljivim iskustvima i događajima u naučnom radu, uključujući međunarodnu saradnju, saradnju i rad sa industrijom i akademijom, lična iskustva, kao i iskustva iz susreta sa raznim kulturama i načinima rada u nauci.

Nadamo se da će Vam se ovaj predlog učiniti vrednim pažnje i da ćete se odazvati. Takođe molimo da nas obavestite ukoliko biste želeli da održite predavanje – i da naznačite u kojem terminu. Poslednji rok za prijavu je 15. novembar 2024. Osobe za kontakt su prof. dr Stevan Berber i prof. dr Saša Radojčić.

(Ilustracija Wikipedia)

 

O autoru

administrator

Ostavite komentar