ЂАВОЛОВ АДВОКАТ МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗАМРЗНУТА У ВРЕМЕНУ

Visited 26 times, 26 visit(s) today

Астрономи су открили необичну галаксију која је остала практично непромењена седам милијарди година. Названу KiDSЈ0842+0059, описују као космички фосил. Баш као што нам фосили диносаура на Земљи помажу да разумемо еволуцију, тако овај галактички фосил нуди јединствену прилику за проучавање раног универзума. Ове ретке галаксије које су избегле сударе и спајања представљају својеврсни прозор у саме почетке космоса.

Научници су ову галаксију први пут идентификовали 2018. године у оквиру пројекта KiDS (Kilo Degree Survey). Ипак, најновије анализе су изведене помоћу великог бинокуларног телескопа, који је омогућио прикупљање података високе резолуције. Резултати су показали да је она очувала своју величину, облик и структурне особине кроз готово седам милијарди година, без значајних промена. Галаксија KiDSЈ0842+0059 налази се на удаљености од око три милијарде светлосних година од Земље. Посматрања показују да има звездану масу око 100 милијарди пута већу од масе Сунца.

Међутим, оно што је нарочито занимљиво јесте чињеница да, упркос огромној маси, галаксија има врло компактну структуру и дуго времена није стварала нове звезде. То указује да би могла бити галактички фосил – галаксија формирана у раном свемиру чији се развој зауставио врло рано. Захваљујући адаптивној оптици поменуте врсте телескопа, структура ове галаксије је сада снимљена 10 пута јасније него раније. Слична галаксија фосилног типа је и NGC1277, која се налази на удаљености од 240 милиона светлосних година у оквиру Персејевог јата галаксија. Ипак, KiDS Ј0842+0059 је значајнија јер је и удаљенија и старија од NGC 1277.

Ово откриће показује да су неке галаксије настале врло рано и да су успеле да избегну све сударе и спајања, што им је омогућило да се одрже нетакнуте милијардама година. Научници истичу да овакве галаксије играју кључну улогу у разумевању како су се формирала језгра данашњих великих галаксија. У будућности се очекује да ће напредне технологије, попут свемирског телескопа „Еуклид” Европске свемирске агенције, омогућити откривање више галактичких фосила.

(Илустрација Shutterstock/Triff)

(Блиц)

Visited 26 times, 26 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар