МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕЛЕНО, ОТРУЈ МЕ ЗЕЛЕНО

Visited 234 times, 1 visit(s) today

Док се свијет убрзано окреће технологијама с ниском емисијом штетних гасова, попут електричних аутомобила и соларних панела, нови изазови излазе на виdело. Иако су ове иновације обећавајуће за бољи квалитет ваздуха и у борби против климатских промена, стручњаци упозоравају на скривене ризике везане за кључне сировине – технолошки критичне елементе (TCE). Према новој студији интердисциплинарног тима истраживача Медицинског универзитета у Бечу, ови елементи, често коришћени у електричним моторима и соларним панелима, могу представљати озбиљну претњу по животну средину и људско здравље.

Резултати истраживања указују да би повећана употреба ових материјала могла довести до њихове значајне акумулације у урбаним срединама. Технолошки критични елементи спадају у ретке хемијске елементе који су кључни за напредне технологије. Њихова експлоатација и прерада већ сада имају озбиљне еколошке последице. Међутим, истраживачи су први пут анализирали како ови елементи могу доспети у околину током свакодневне употребе технологија. „Наши модели показују да би без одговарајућих мера, електрификација возила могла удвостручити потрошњу технолошки критичних елемената до 2060. године”, истакао је др Данијел Халуза.

Током тог периода до 15,7 тона ових елемената могло би бити ослобођено у атмосферу услед корозије возила и временских утицаја на соларне панеле. Ови елементи могу завршити у ваздуху, води и тлу, што дугорочно повећава ризик од респираторних, кардиоваскуларних, чак и неуролошких проблема. Сам прелазак на зелену енергију није довољан – потребне су додатне мјере заштите здравља и околине. „Морамо смањити укупну потражњу за ресурсима да бисмо спречили могуће здравствене катастрофе у будућности”, нагласио је Халуза.

Kључни корак ка одрживом развоју укључује смањење индивидуалног аутомобилског саобраћаја и већу промоцију јавног превоза. Уз то, улагањем у технологије за ефикаснију рециклажу технолошки критичних елемената може се знатно смањити њихов негативан утицај. Студија, такође, наглашава потребу за интердисциплинарним истраживањима да би се боље разумела динамика ових елемената у урбаним срединама, а истовремено је упозорење и подсетник да се зелене технологије морају користити уз бригу о здрављу људи и животне среине. Будућност није само у технологији, већ и у одговорном приступу њеном развоју и коришћењу.

(Илустрација Shutterstock)

(Кликс)

Visited 234 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар