МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ИЗГУБЉЕНИ КОНТИНЕНТ

Visited 422 times, 1 visit(s) today

Британски научници открили су изгубљени протомикроконтинент испод арктичког Дејвисовог пролаза, што нуди нове увиде у Земљине тектонске мистерије. Претходно непознати континент пронађен је испод јужног рукавца Арктичког океана, формираног пре отприлике 60 милона година. Ту копнену масу дугу 400 километара, смештену испод Дависовог пролаза, између Kанаде и Гренланда, нашли су научници с британског Универзитета Дерби током проучавања кретања тектонских плоча у том региону.

Назван Протомикроконтинент Дејвисовог мореуза, тај се тектонски блок одвојио од континента због дуготрајног расцепа и ширења морског дна између Гренланда и Северне Америке. Вероватно се раздвојио од Гренланда након што је тектонска плоча издвојила тај регион од Kанаде пре отприлике 118 милиона година. „Пукотине и формирање микроконтинената су сталне појаве јер се са сваким потресом можда дешава следеће раздвајање. Циљ нашег рада је да разумемо њихово формирање да бисмо предвидимо будућу еволуцију”, рекао је за Phys.org др Џордан Фетиен.

Откриће је настало комбинацијом података дебљине коре из гравитационих карата, налаза сеизмичке рефлексије и моделирања тектонских плоча. Гравитационе карте пружају информације о густоћи стена и дубини и дистрибуцији изворних стена аномалије. Британски научници у својој студији су реконструирали тектонске покрете током отприлике 30 милиона година да би разумели како је настала аномалија коре. Сазнали су да је протомикроконтинент дебео од 18 до 22 километра и да је већи од типичних микроконтинената дебелих од 5 до 25 километара.

Технике мапирања показале су како су кретања морског дна милионима година довела до изолације терена релативно дебеле континенталне коре од Гренланда. Дејвисов мореуз има значајну концентрацију познатих раседа с јасним променама у кретању плоча, што нуди увид у формирање микроконтинената. Протомикроконтиненти, део континенталне литосфере, настају када се тектонске плоче литосфере, покретане житким слојем стена испод њих, помакну и изазову пукотине.

Почетни расцеп између Kанаде и Гренланда почео је пре отприлике 118 милиона година, а ширење морског дна пре око 61 милион година, што је довело до формирања Дејвисовог мореуза. Тај процес је настављен отприлике 33 милиона година, све док се Гренланд није сударио са острвом Елсмир. Научници се надају да ће открића помоћи у разумевању других протомикроконтинената широм света, попут Јан Мајен у близини Исланда и брда Гулден Драк код Западне Аустралије, преноси Zimo.hr.

(Илустрација Shutterstock/buradaki)

(Н1)

Visited 422 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар