ТРЕЋИ КАМЕН

КИНЕЗИ УСПОРИЛИ ЗЕМЉУ

Visited 641 times, 345 visit(s) today

Према прорачунима стручњака, пуњење бране Три клисуре продужило је дан за отприлике 0,06 микросекунди, односно 0,00000006 секунди, и изазвало помак Земљине масе који је резултирао помаком осе за отприлике два центиметра.

Замислите да неко изгради толико велику грађевину да она успори ротацију Земље – не метафорички, него дословно, довољно да се то може мерити прецизним инструментима. Не, није то зтаплету из научне фантастике, већ стварни инжењерски потхват у Kини. Наиме, према Насиним налазима, брана Три клисуре на реци Јагце, највећа хидроелектрана на свету, толико је голема да је њено пуњење водом узроковало мерљиве промене у ротацији наше планете.

Брана Три клисуре, смештена у провинцији Хубеи, дугачка је 2.335 метара и висока 185 метара. Акумулаципоо језеро може задржати око 39 кубних километара воде, што је довољно да мерљиво промени расподелу масе на Земљи. Kада се језеро напуни, та огромна количина воде концентрише се на висини од око 175 метара надморске висине, а то значи да се маса редистрибуира унутар Земље.

Др Бењамин Фонг Чао, геофизичар из Насинпог Годард центра за свемирске летове, објаснио је да „сваки пут када преместимо масу око планете, мењамо њену ротацију. Учинак је врло мален, али мерљив”. Према прорачунима стручњака, пуњење бране Три клисуре продужило је дан за отприлике 0,06 микросекунди, односно 0,00000006 секунди, и изазвало помак Земљине масе који је резултирао помаком осе за отприлике два центиметра. Тај учинак је толико мален да нема никакав утицај на свакодневни живот, али је савршено мерљив инструментима који се користе за праћење ротаципноних карактеристика планете.

Као илустрација, за помицање Земљине ротације за пуну секунду била би потребна промена масе коју би изазвало отприлике 16,7 милиона брана Три клисуре, Овај феномен може се објаснити основним законима физике, тачније моментом инерције. Примерице, када клизач на леду ротира у пируети с раширеним рукама, он се окреће спорије. Kада скупи руке, маса се приближава оси ротације и он се окреће брже. Исто вреди и за Земљу – кад се маса распореди даље од осе ротације, повећава се њен момент инерције и ротација се успорава, и обратно.

Мент инерције је мера отпора тела према промени ротације око осе и зависи од распоееле масе. Формула за момент инерције гласи: I = ∑ mᵢ·rᵢ². Где је I момент инерције, mᵢ маса неког дела тела, а rᵢ удаљеност масе од осе ротације. Из формуле је јасно да повећањем удаљености масе од осе повећавамо и момент инерције, што успорава ротацију, тачно као што се догодило у случају бране Три клисуре.

Учинак који је произвела брана сићушан је. Нема никаквих последица за живот људи, ни за климу, нити за сигурност планете. Но научници наглашавају да је важан јер има вредност као едукациони алат који показује како физика функционише у пракси и зашто су прецизна мерења кључна за науку. Др Чао каже: „Овакав учинак није разлог за забринутост, али је фасцинантан примјер како људска активност може утицати на планетарне процесе”. Погледајте видео-запис: https://www.youtube.com/watch?v=Jyrlmar501c.

(Илустрација Wikipedia)

(Индекс)

Visited 641 times, 345 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар