МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЛЕДЕНИ УРАН ЈЕ ТОПЛИЈИ

Visited 41 times, 41 visit(s) today

После готово четири деценије неизвесности, научници су коначно потврдили – Уран, загонетни ледени див нашег Сунчевог система, доиста исијава више топлоте него што је прима од Сунца. Овај закључак, до којег су независно дошла два тима, решава стару мистерију која датира још од прелета сонде „војаџер 2” 1986. године.

Тадашња мерења препоручила су да Уран, за разлику од свих осталих плиновитих дивова, нема властити извор унутрашње топлоте. То га је чинило правом аномалијом. Међутим, нова, детаљна анализа података прикупљених десетлећима показала је другачију слику, пише IFL Science. Тим који води планетарна научница Ксинјуе Ванг са Универзитета у Мичигену открио је да Уран емитује отприлике 12,5 посто више топлоте него што је упија из сунчевих зрака. Резултати се поклапају с налазима тима планетарног физичара Патрицка Ирвајна са Универзутета Оксфорд, објављеним раније ове године.

„Тозначи да планета још полако губи топлоту заосталу из раздобља формирања, што је кључан делић слагалице који нам помаже разумемо Уранов настанак и еволуцију”, појаснила је Ванг. Научници напомињу да се прелет „војаџера 2” догодио у време појачане Сунчеве активности, што је могло утицати на тадашња мерења и приказати погрешну слику о уобичајеном стању планете.

Иако је једна загонетка решена, друга се продубила. Наиме, Уранова емисија топлоте и даље је необично ниска у поређењу с другим дивовима. Јупитер, примерице, емитује 113 посто више топлоте него што прима, Сатурн 139 посто, а Нептун чак 162 посто. Управо је упоређење с Нептуном најзанимљивија. Иако је Нептун удаљенији од Сунца и хладнији, његова умутрађња пећ ради знатно јаче. Та разлика указује да се унутар Урана догађа нешто необично. Могућа објашњења укључују другачију структуру или специфичне догађаје у његовој еволуцији. Штaгод био узрок, научници се слажу да је ово јасан показатељ колико мало знамо о занемареним световима на рубу нашег система.

„С научног гледишта, ова студија нам помаже да боље разумемо не само Уран, већ и друге дивовске планете. Што се тиче будућих свемирских истраживања, мислим да ово јача аргументе за слање мисије на Уран”, додала је Ванг. У свом научном раду, објављеном у часопису Geophysical Research Letters, истраживачи закључују: „Будућа велика мисија на Уран пружила би кључна опажања потребна за решавање преосталих питања о овом енигматичном леденом диву”.

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 41 times, 41 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар