Japanski znaučnici započeli su ispitivanja na ljudima za eksperimentalni lek namenjen ponovnom rastu zuba, označavajući mogući napredak u dentalnoj medicini. Ispitivanje, koje je započelo u septembru 2024, sledi višegodišnje istraživanje antitela koje bi moglo podstaklo rast zuba kod ljudi. Cilj je pomoći osobama koje pate od gubitka zuba, stanja za koje nema trajnog leka.
„Želimo da pomognemo onima koji pate od gubitka ili nedostatka zuba. Iako do danas nije postojao tretman koji bi omogućio trajno izlečenje, smatramo da su očekivanja ljudi od rasta zuba visoka”, rekao je Katsu Takahaši, rukovodilac stomatologije u medicinskom istraživačkom institutu bolnice Kitano u Osaki, u intervjuu za The Mainichi. Istraživanje se fokusira na gen-1 povezan s preosetljivošću materice (USAG-1), protivtelo za koje se zna da inhibira razvoj zuba kod sisara.
Godine 2021. naučnici sa Univerziteta Kjoto, koji su takođe uključeni u trenutna ispitivanja, identifikovali su monoklonsko antitelo sposobno da poremeti interakciju USAG-1 s koštanim morfogenetskim proteinima (BMP), koji igraju ključnu ulogu u formiranju zuba. „Znali smo da suzbijanje USAG-1 pogoduje rastu zuba. Ono što nismo znali jeste hoće li to biti dovoljno. Tvorovi su difiodontne životinje sa sličnim zubnim uzorcima kao ljudi”, dodao je Katsu Takahaši, koautor studije.
Sada naučnici testiraju lek u studiji koja će trajati 11 meseci, a uključuju 30 muških ulesnika od 30 do 64 godine kojima nedostaje barem jedan zub. Lek se primenjuje intravenski da bi se procenila njegova bezbednost i delotvornost. U prethodnim ispitivanjima na životinjama nisu uočeni nikakvi štetni učinci.Ako bude uspeha, bolnica Kitano planira proširiti lečenje na decu od 2 do 7 godina kojima nedostaju najmanje četiri zuba, s krajnjim ciljem da lek bude široko dostupan do 2030. Dok je trenutni fokus na pacijentima sa urođenim nedostatkom zuba, Takahaši se nada da bi tretman mogao pomoći svima koji su izgubili ijedan zub.
(Ilustracija Shutterstock)
(Kliks)