ПАНДОРИНА КУТИЈА

ДА ЛИ КАНАБИС ЛЕЧИ РАК

Visited 211 times, 7 visit(s) today

Што можда више изненађује, показало се да канабис има моћ у борби против самих ћелија убијајући их и заустављајући њихово ширење.

Највећа студија икада која истражује медицински канабис као лек за рак, управо  објављена у часопису Frontiers in Oncology, нашла је огромну научну потпору за лечењу симптома опаке болести. Намера анализе била је учврстити договор о канабиса у лечењу, рекао је Рајан Кастл, директор истраживања у Онколошком институту Whole Health (САД) и главни аутор студије. Било је тешко то учинити јер се марихуана још федерално сматра илегалним наркотиком.

Студију је финансирао Cancer Playbook, који сарађује са Онколошким институтом на прикупљању, анализи и дељењу података о исходима које су пријавили пацијенти. Постоји велики број осматрачких студија – а и лабораторијска истраживања – која проучавају учинак канабиса на туморе у епруветама и на животињама. Анализа је укључила што је више могуће таквих случајева. „Да бисмо прешли преко пристраности – свесне или не – било је битно употребити опсежну, радикално инклузивну методологију утемељену на математичком размишљању. Желели смо са анализирамо не само неколико, већ готово сваку велику студију медицинског канабиса да бисмо пронашли стварне тачке научног слагања”, додао је Кастл. Проучено је више од 10.000 студија, за које је он изјавио да је то „десет пута већи узорак од следеће највеће студије”.

При томе су истраживачи користили вештачку интелигенцију (AI), технику обраде природног језика познату као анализа осећаја. Она им је омогућила да виде колико је студија имало позитивне, неутралне или негативне погледе на својство канабиса да лечи рак и његове симптоме; на пример, повећањем апетита, смањењем упале или убрзавањем апоптозе или смрти ћелија рака. Надали су се да ће пронаћи умерени консензус, очекивали су да ће најбољи сценарио бити око 55 одсто студија које показују да медицински канабис побољшава исходе лечења, а добили суз 75!

Студија је, дакле, великом већином подржала канабис као лек за упале повезане с раком, губитак апетита и мучнину. Што можда више изненађује, показало се да канабис има моћ у борби против самих ћелија убијајући их и заустављајући њихово ширење. „То је шокантан степен консензуса у јавним здравственим истраживањима, и сигурно више него што смо очекивали за тако контроверзну тему”, објаснио је Кастл.

Метаанализа из 2024, објављена у часопису JAMA, открила је да одрасли с поремећајем узимања канабиса – дефинисаним критеријумима укључујући немогућност престанка или смањења – имају 3,5-5 пута већу вероватноћу да ће развити рак главе и врата. Доналд Абрамс, онколог и професор емеритус медицине на Kалифорнијском универзитету у Сан Францисцу, сматра да је студија била неисправна, „будући да ти пацијенти тако често користе дуван и алкохол, познате факторе ризика за те врсте рака”.

Он је обелоданио да је канабис користан за пацијенте с раком који управљају симптомима попут губитка апетита, мучнине, боли и тескобе. Иначе, сумњичав је према тврдњама да се канабис заправо може борити против рака: „Већ 42 године сам онколог у Сан Францисцу где су многи, ако не и већина мојих пацијената имали приступ канабису. Да ли канабис лечи рак, нисам то могао проценити.” Ипак, признаје да „постоје елегантни претклинички докази из епрувета и животињских модела да канабис може утицати на ћелије рака или трансплантиране туморе”, али „још се ти налази нису преточили у клиничку корист код људи”.

Рајан Кастл, међутим, верује да комбинација претклиничких доказа и резултата које су пријавили пацијенти показује да канабис има потенцијал у борби против рака. Мало пилот-испитивање у којем је 21 пацијент примао или плацебо или лек на бази канабиса уз традиционалну хемотерапију показало је да су ови други дуже живели. Друга студија на 119 пацијената обољелих од рака открила је да је синтетички CBD помогао да се смањи величина тумора и циркулација туморских ћелија. Али да би се доиста доказало учинак кнабиса и пронашла најбоља формулација за лечење, била би потребна много већа клиничка испитивања на људима.

(Илустрација Pixabay)

(Kликс)

Visited 211 times, 7 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар