KOSMIČKO TKANJE

OTKUD DŽINOVSKI PRSTEN

479 pregleda

Nalazi se na oko 1,3 milijarde svetlosnih godinaod nas i ne odgovara nijednoj poznatoj strukturi ili mehanizmu formiranja.

U svetlosti koja je putovala 6,9 milijardi godina do nas, astronomi su pronašli džinovski, gotovo savršen prsten galaksija, prečnika oko 1,3 milijarde svetlosnih godina. Ne odgovara nijednoj poznatoj strukturi ili mehanizmu formiranja. Veliki prsten, kako je nazvan, mogao bi da znači da mora da se izmeni Standardni model kosmologije. Otkriće, koje je predvodila astronom Aleksija Lopez sa Univerziteta u Centralnom Lankaširu, predstavljeno je na 243. sastanku Američkog astronomskog društva u januaru, a objavljeno je u časopisu Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.

To je druga džinovska struktura koju su otkrili Lopezova i kolege. Prvi, nazvana Džinovski luk, zapravo se nalazi na istom delu neba, na istoj udaljenosti. Kada je otkriće luka objavljeno 2021. godine zbunilo je astronome. Veliki prsten samo produbljuje misteriju. „Nijednu od ove dve ultravelike strukture nije lako objasniti u našem trenutnom razumevanju univerzuma”, navela je Lopezova na skupu Američkog astronomskog društva. „A njihova neverovatna veličina, prepoznatljivi oblici i kosmološka blizina sigurno nam govore nešto važno – ali šta tačno?”

Čini se da su u najneposrednijoj vezi sa nečim što se zove barionske akustične oscilacije (BAO). Ovo su džinovski kružni rasporedi galaksija koji se nalaze u celom svemiru. Oni su zapravo sfere, fosili akustičnih talasa koji su se širili kroz rani univerzum, a zatim su se zamrzli kada je postao toliko difuzan da akustični talasi više ne mogu da putuju. Veliki prsten nije BAO. Svi BAO su fiksne veličine od oko jedne milijarde svetlosnih godina u prečniku. A detaljno proučavanje Velikog prstena pokazuje da više liči na oblik vadičepa koji je poravnat na takav način da izgleda kao prsten.

A to ostavlja mnoštvo pitanja na koje nema odgovora: Šta je to, dođavola? I šta to znači za kosmološki princip, koji kaže da u svim pravcima, bilo koji dati deo svemira treba da izgleda prilično isto kao i svi ostali delovi svemira? „Očekujemo da će materija biti ravnomerno raspoređena svuda u svemiru kada posmatramo univerzum u velikim razmerama, tako da ne bi trebalo da bude uočljivih nepravilnosti iznad određene veličine”, objasnila je Lopez. „Kosmolozi izračunavaju trenutnu teorijsku granicu veličine struktura na 1,2 milijarde svetlosnih godina, ali obe ove strukture su mnogo veće – Džinovski luk je skoro tri puta veći, a obim Velikog prstena je uporediv sa dužinom Džinovskog luka.”

Ali veličina je samo jedan od problema. Drugo je ono šta to znači za kosmologiju, proučavanje evolucije univerzuma. Trenutni model najbolje odgovara onome što posmatramo, ali postoje neke karakteristike koje je teško objasniti u njegovom okviru. Postoje i drugi modeli koji su predstavljeni da bi odgovorili na ove karakteristike. U okviru jednog takvog modela, konformne ciklične kosmologije Rodžera Penrouza, u kojoj univerzum prolazi kroz beskrajne cikluse ekspanzije Velikog praska, očekuju se prstenaste strukture.

Druga mogućnost je da su strukture vrsta topološkog defekta u tkivu prostor-vremena poznatog kao kosmičke strune. Smatra se da su to brazde širine protona koje su se pojavile u ranom univerzumu kako se prostor-vreme rastezalo, a zatim zamrzle. Naučnici do sada nisu uspeli da pronađu dovoljno fizičkih dokaza za postojanje kosmičkih struna, ali teorijski dokazi su prilično obećavajući. Trenutno niko sa sigurnošću ne zna šta znače Veliki prsten i Džinovski luk. Oni bi mogli biti samo slučajni rasporedi galaksija koje se vrte po nebu, iako se verovatnoća za to čini prilično mala.

Najviše nade se polaže u pronalaženje još takvih rasporeda galaksija, razbacanih po Univerzumu, skrivenih na vidiku. „Na osnovu postojećih kosmoloških teorija nismo mislili da su strukture na ovoj skali moguće”, istakla je Lopezova. „Mogli smo da očekujemo možda jednu izuzetno veliku strukturu u čitavom našem vidljivom univerzumu. Ipak, Veliki prsten i Džinovski luk su dve ogromne strukture i čak su kosmološki susedi, što je izuzetno fascinantno.”

(RTS)

 

O autoru

administrator

Ostavite komentar