У почетку су сви људи имали смеђе очи. Међутим, генетска мутација која је утицала на ген OCA2 у људским хромозомима довела је до својеврсног прекидача који је променио ток еволуције боје очију. Ако сте се икада питали зашто неки људи имају плаве очи, једно научно истраживање могло би да пружи одговор. Истраживачи са Универзитета у Kопенхагену верују да су решили ову мистерију – а чини се да све води ка само једној особи.
Према њиховим тврдњама, пре него што се појавио један европски предак, сви људи су имали искључиво смеђе очи. Ова промена догодила се пре отприлике 6.000 до 10.000 година услед генетске мутације. Kао што многи памте из школских уџбеника, плава боја очију резултат је рецесивног гена – особа мора наследити два таква гена да би имала плаве очи. Ипак, до недавно се није знало одакле тачно потичу ти гени.
Истраживањем је руководио професор Ханс Ајберг са Одсека за ћелијску и молекуларну медицину. Он је још 2008. године објаснио да је мутација у гену OSA2 довела до смањене производње меланина у ирису ока, што је узроковало разблаживање смеђе боје и појаву плаве. Међутим, кључни моменат није у самом OCA2 гену, већ у гену HERC2, који га регулише. HERC2 функционише као прекидач који смањује или потпуно блокира деловање OSA2, што резултира светлијом – плавом – бојом очију.
Занимљиво је да сви људи с плавим очима имају исту генетску мутацију на истом месту у ДНK, што указује на једног заједничког претка. Иако су потребна додатна истраживања, претпоставља се да се ова мутација проширила миграцијом људи из Африке ка Европи, што објашњава зашто је плава боја очију најчешћа код особа европског порекла. Студија из 2008. године обухватила је и анализу других, ређих боја очију, попут зелене, и потврдила да особе са зеленим очима имају смањену количину меланина, али на другачији начин него особе с плавим очима. Професор Ајберг закључује да су сви људи с плавим очима наследили идентичну генетску промену, што указује на повезаност са истим прецима.
(Илустрација Unsplash/Amanda Dalbjörn)
(Нова)