МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СВЕТСКИ РЕКОРД ЈАПАНА

Visited 36 times, 8 visit(s) today

Истраживачи у Јапану тврде да су поставили нови свјетски рекорд за најбржи интернет, преносећи преко 125.000 гигабајта података у секунди на удаљености од 1.802 километра. То је око четири милиона пута више од просечне брзине интернета у САД и омогућило би вам преузимање целе интернет архиве за мање од четири минута, према неким грубим проценама.

И такође више него двоструко више од претходног светског рекорда од 50.250 гигабајтова у секунди, који је претходно поставио други тим научника 2024. године. Да би се постигла нова брзина, која није независно потврђена, тим је развио нови облик оптичког влакна за слање информација револуционарним брзинама на отприлике удаљености између Њујорка и Флориде.

Детаљи о овом постигнућу представљени су 3. априла на 48. конференцији о оптичкој комуникацији у Сан Франциску, према изјави јапанског Националног института за информацијску и комуникацијску технологију. Нова врста оптичког влакна еквивалентна је 19 стандардних оптичких влакана у својем капацитету преноса података. Ново оптичко влакно је прикладније за пренос на велике удаљености од постојећих каблова јер средишта свих 19 влакана на исти начин интерагирају са светлошћу, па се сусрећу с мањим флуктуацијама светлости, што резултира мањим губитком података.

Нови кабл стишће 19 засебних влакана у пречник од 0,127 милиметара, што је исте дебљине као и већина постојећих једноструких влакана која се већ користе. Овај напор значи да нови кабл може преносити више података користећи постојећу инфраструктуру. У марту 2023. исти је тим постигао сличне брзине преноса, али на мање од трећине удаљености пређене новим постигнућем. Највеће препреке повећању домета биле су даље смањење губитка података, што се може догодити на великим удаљеностима, и проналажење начина појачавања података, наводи се у изјави.

Решавање ових изазова довело је до повећане јачине сигнала, што је омогућило да подаци путују на већу удаљеност. За ову демонстрацијуподаци су пролазили кроз преносни систем 21 пут, коначно стижући до пријемника података након што су прешли еквивалент од 1.802 километра. Овај запис показује технолошки напредак ка развоју оптичких комуникацијских система великог капацитета и скалабилних оптичких комуникација на велике удаљености, који би могли одговорити на растућу глобалну потражњу за подацима, сугерише се у изјави.

Очекује се да ће се волумен промета шпдатака широм света значајно повећати у блиској будућности, па би нова комуникацијска инфраструктура могла бити потребна, сугерише се у изјави. Затим се тим нада истражити практичне примене у телекомуникацијској сфери, пише Livescience.

(Илустрација Shutterstock)

(Kликс)

Visited 36 times, 8 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар