МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ДВЕ СВЕСТИ ПА ШТА БУДЕ

Visited 474 times, 1 visit(s) today

Одмакосмо се од јубиларног (25. броја), ни лево ни десно но право у две свести – вештачку и квантну. Уф, има ли већег научног искушења. Пре две и по деценије (опет 25) умне главе из целог света су на прво место највећих загонетки истакле судбину космоса, а одмах иза свест. „Галаксија, свакако, није спремна на заостајање, када ће – обавестићемо вас. Сада изволите на богату септембарску трпезу ума и разума, редослед читања сами одредите.

Аргусов поглед ЕКСКЛУЗИВНО

ОРГАНСКИ СВЕМИР

Мој избор пада на Дејвида Бома. Он је слиједио свој инстинкт који му је говорио да научник мора бити налик поети или умјетнику. Формулисање научне теорије, као покушај финализације, па макар и привремене, неког сегмента реалности, неизбјежно је посвета догми механизма. Зато Бом није марио за теорије него је сматрао да је научна креативност суптилна игра између људског ума, као сегмента реалности, и реалности саме – хераклитовске ријеке која нас, и све остале створове, носи у будућност. Наука је за Бома била ближа умјетности него финалитету механике, зато што природа није механички него естетски систем.

Предраг Слијепчевић

Зов будућности ЕКСКЛУЗИВНО

МОЖЕ ЛИ AI ИМАТИ СВИЈЕСТ

Данас се често поставља питање може ли до 2030. године? Већи дио стручњака дају потврдан одговор. Вјерују да би умјетна интелигенциаја имала капацитет за перцепцију, учење, памћење, предвиђање, друштвену свијест, самосвијест и расуђивање, отприлике на исти начин као људи. Ако има свијест онда је у категорији других свјесних биолошких бића, те се поставља питање требају ли се људи тада према њој односити као према другим биолошким бићима?

Гојко Николић

Квантни преплетаји ЕКСКЛУЗИВНО

КВАНТИ ПРОСТОР-ВРЕМЕНА

Заиста, неки приступи квантној гравитацији сугеришу да би то могло бити тако. Они постулирају кванте простор-времена и разрађују различите последице њиховог потенцијалног постојања. За сада немам ништа узбудљиво да саопштим у овом погледу, али нешто ми говори да је најближе време у будућности у којем бисмо могли научити нешто ново у овом правцу много краће од најдужег времена у којем можда не бисмо.

Влатко Ведрал

Склапање памћења ЕКСКЛУЗИВНО

СРПСКЕ АМАЗОНКЕ

Страбон говори да Амазонке живе „у планинама изнад Албаније”: „Земља Амазонки” је крај „Сиракене” (по Сиракима) и кроз обе области протиче река Мермодас (Μερμὀδας) која се улива у Меотско језеро. Плиније старији смешта Србе око Меотског језера: А Cimmerio accolunt Maeotici, Vali, Serbi, Serrei, Scizi, Gnissi. Птолемеј налази Амазонке у суседству Срба (у Sarmatia Asiatica), између Црног мора (Pontus Euxinus), Азовског мора (Palus Maeotis) и Волге (Rha), а изнад Албаније (Аlbania), односно Кавказа. Све то даје кредибилност тврдњи да су грчке Ἀμαζόνες OМУЖЕНЕ. Oва чињеница је од изузетног значаја за Словене и Србе (прва забележена српска реч!) и њихово порекло. Oна нашу историју помера најмање један миленијум пре нове ере.

Момир Никић

Распињање мудрости

ПРИВИД СЛОБОДЕ

Да ли је слобода привидна или је привид који она производи некако стваран тако да је можда управо то извор свих оних абнормалности које без слободе никада не би ни настале? Шта значи привид у изразу привид слободе. Да ли се заиста ради о привиду, или о нечему што се не уклапа у нешто друго, за шта узимамо да је нормално или, чак, такво да једино има право да постоји (као природно, мада је све што постоји природно)?

Јован Бабић

Подвизање ума

БОЖАНСКИ ПРЕСЕК

Најзад, ако наш ум и не може да зађе у мисли Бога пре саздавања света, с појмовима златног пресека, Фибоначијевог низа, логаритамске спирале и сличнима, у које смо упутили, он зачуђујуће увиђа да се сталан однос, исти бројеви, постојани облици изнова препознају, кад год се лати да нешто истражи у природи: од спиралних маглина у дубини космоса, преко ветрова и таласа у атмосфери до, рецимо, љуштура шкољки на дну мора или спирале ДНК молекула људских гена.

Милан Тасић

Космичко ткање

ЗОДИЈАЧКА СВЕТЛОСТ

Анализирали смо наслаге космичке прашине у дубинама Тихог океана. Докази су представљени заједно са излагањем узрочне везе која показује како варијације ексцентрицитета Земље појачавају улазак зодијачких тела у орбите астероида група Аполо и Атон, па постоји прилично велика вероватноћа да се сударе са нашом планетом.

Алексеј Владимирович Бјалко

Архимедова тачка

НАПОЛЕОНОВА ГЕОМЕТРИЈА

Изложићемо два проблема из конструктивне геометрије који се везују за великог француског војсковођу, освајача, реформатора и цара Наполеона Бонапарту (1769–1821). На самом почетку поменимо да преовладава мишљење велике групе математичара да није формулисао ове задатке, већ их је решио сам или уз малу помоћ пријатеља. То не делује изненађујуће јер се као студент на Војној академији (артиљерија) истакао у математици. Осим тога, у каснијим годинама окружио се некима од највећих математичара своје ере – Лагранжом, Лапласом, Монжом, Фуријеом и Лежандром. Чувени научник из математике и небеске механике, Пјер Симон Лаплас, о Наполеоновим математичким способностима је изјавио: „Постоји огромна разлика између бити добар у математици (рецимо, на нивоу артиљеријског официра) и способности да се оствари оригиналан допринос.”

Миодраг Петков

Виртуелни рај

ЉУДИ И БРОЈЕВИ

Пропали смо у зечију рупу, у Алисин свет, где су сва питања и одговори подједнако могући и вредни, и све би била дивна дечија прича да није реч о опстанку милијарди људи. А што се мене лично тиче, приклањам се класичарима. Две хиљаде година раније Луције Анеј Сенека, у првој књизи писама Луцилију, седмо писмо отпочиње: „Питаш ме, шта да у првом реду избегавам: гомилу”.

Горан Станковић

Пета димензија

KВАНТНА СВЕСТ

Осим научних изазова, квантна свест има и значајне филозофске импликације. Ако је она резултат квантних процеса, то би могло променити наше разумевање слободне воље, идентитета и природе стварности. Kвантна физика сугерише да стварност није фиксна и детерминисана, већ је делимично обликована нашом свешћу и актима посматрања. Ова идеја има дубоке импликације за филозофске расправе о дуализму, монизму и природи свести.

Милан Поповић

Дигитална планета

ПОГЛЕД ВИЛИНОГ КОЊИЦА

У извесном смислу, очи инсеката и даље имају напредније особине од било којег система који је човек конструисао – чак и досадни комарац има очи састављене од неколико десетина минијатурних оматидија, да не говоримо о вилинским коњицима са неколико десетина хиљада оматидија које им дају способност да уоче и ухвате плен у бришућем лету.

Дејан Пантелић

Екософија

ВРЕЛИНА

Можемо да кажемо да, ако врућину схватимо као културни концепт а не само метеоролошку појаву, уочићемо дубље филозофске и психолошке корене повезане с физичком патњом, људском немоћи пред природним силама и симболима у митолошким и религијским традицијама. Еволутивно гледано, бежање од врелине је инстинктивно, штити нас од прегревања и дехидрације.

Петар Нуркић

Алхемија духа

СУЧЕЉЕНЕ СВАСТИKЕ

Мрежа састављена од сучељених свастика није ексклузивна за Kину. Може се, рецимо, наћи на мозаичном поду из Помпеје. Она поседује одређену сличност с мрежом састављеном од елемената облика лабриса (минојске двосекле секире).

Рашко Радовић

Авантуре тастатуре

ОПАМЕЋИВАЊЕ КУЋЕ

Све чешће се говори о паметним кућама, становима опремљеним тако да компјутер управља многим (или свим?) кућним уређајима, са могућношћу даљинске контроле и понашања које следи ваше навике. Да ли је тешко (и скупо) тако опремити дом? Моја искуства кажу да је потребно доста труда и нешто новца, али су резултати одлични… све док не претерате.

Дејан Ристановић

Пандорина кутија

ПАМУК НА ТРПЕЗИ

Помоћу веште пропаганде Америкнци су убеђивани да је памучно уље добра замена за маст зато што је знатно јефтиније, тако да је постепено улазило у ланац људске исхране. Када је 1911. измишљен процес хидрогенизације тих уља, чији патент је откупио Procter & Gamble, започела је поменута промена у исхрани, која не би била могућа без липидне хипотезе за демонизацију животињске масти. Али „зауљивање Америке”, није ишла глатко.

Милован Шавија

 

Visited 474 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар