Према новом истраживању, кетогена или кето дијета узрокује нагомилавање оштећених ћелија у органима мишева, што указује на то да овај начин исхране може убрзати старење органа, повећавајући ризик од појаве болести срца и рака. У новије време све више људи, с циљем губитка килограма, експериментише с кето дијетом током које се у организам уноси мали удео угљенохидрата, али висок масти. С обзиром на то да су досадашња истраживања показала различите учинке овакве исхране, Дејвид Ђус с Медицинског универзитета UT Health у Сан Антонију и сарадници одлучили су да спроведу тестирање на мишевима.
Три седмице су хранили шест глодара храном код које више од 90 посто калорија долази из масти, а мање од 1 посто из угљенохидрата. Kонтролна група јела је стандардну харну у којој је 17 посто калорија долазило из масти, а 58 посто из угљенохидрата. Научници су затим анализирали узорке ткива срца, бубрега, јетре и мозга тражећи остареле ћелије. Наиме, до старења долази када ћелје постану превише оштећене за нормално функционисање; али уместо да изумру, улазе у зомби фазу. Другим речима, задржавају се у ткивима, испуштајући отрове који подстичу упалу.
Животиње на кетогеној дијети су у својим органима имале знатно више остарелих ћелија. Примерице, у бубрезима у просјеку забележена је четири пута већа количина маркера ћелијског старења. Износ сенесцентних или зомби ћелија се повећава с годинама, а изгледа да би кето дијета могла убрзати њихово гомилање и старење организма. Оваква исхрана би стога могла и повећати ризик од болести срца, рака и дијабетеса типа 2. Kада су истраживачи мишевима којима су неко време давали кето оброке поново увели стандардну исхрану, смањило се старење ћрлија. „Иако је кетогена дијета вјеројатно добра, очито није за свакога. Што је најважније, треба узети паузу”, изјавио је Ђус, а преноси New Scientist.
Но, имунолог Рaсел Џонс из Института Вен Андел у Мичигену има замерке: „Не знам на који се начин ови налази могу пренети на људе. Мишеви су јели исхрану с 90% масноће, сумњам да се људи тако хране.” Истраживање Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs објављено је у часопису Science Advances.
(Илустрација Shutterstock)
(Индекс)