МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗВАО СЕ ВЕЛИЧАНСТВЕНИ

Visited 335 times, 1 visit(s) today

Познат по свом надимку Величанствени, фараон Аменхотеп III надгледао је најславније раздобље у историји старог Египта, наручивши изградњу неких од његових најраскошнијих знаменитости. Више од 3.350 година након смрти, древном владару коначно је враћен некадашњи сјај захваљујући новој реконструкцији његовог мумифицираног. Владајући Египтом нешто мање од 40 година током 18. династије Новог краљевства, попео се престо док је био дете и постао један од најпознатијих људи који су икада ходали обалама Нила. Владајући отприлике од 1388. до 1351. пре Христа, главни део храма у Луксору изграђен је у то време, а и бројне импресивне грађевине у Kарнаку и Мемфису.

Међу најзнаменитијим споменицима у част Аменхотепа III био је његов меморијални храм у Kом ел-Хетану, који чувају две огромне статуе познате као Мемнонови колоси. Иако је можда један од најпознатијих и најбоље проучених фараона, његова мумија је нажалост у јадном стању јер су је оштетили пљачкаши гробова и влага. Жалећи се због размера пропадања, аутори нове студије која документује реконструкцију лица објашњавају да „углавном скелет главе не допушта извођење непосредних закључака о изгледу лица појединца током живота пуким посматрањем, као што је случај за добро очуване мумије”. Додатно, фараон изгледа није балсамован на традиционалан начин, већ је подвргнут прилично небичном поступку.

„Чини се да је осушен у купки засићеног текућег натрона, напуњен, запечаћен с неколико слојева смоле и на крају претворен у мумију више налик кипу него конвенционалној мумији”, пишу аутори студије. Да би дочарали краљев изглед, истраживачи су се морали ослонити на белешке аустралијског анатома Графтона Е. Смита, који је први проучавао мумију 1905. Упоредивши те податке с фотографијама тела, открили су да је Смит нетачно записао дужину лобање 194 милиметра, а заправо 174 милиметра.

Анатом је, такође, измерио размак између очију, димензије очних дупљи, ширину носа и друге кључне одлике. Снимци компјутеризоване томографије живих појединаца затим су постављени преко тога да би се одредило меко ткиво, дајући потпуну реконструкцију древног лица. Будући да резултирајући модел не укључује фризуру или боји Аменхотепа III, облику очних јабучица или нијанси коже, аутори студије објавили су слику без косе, затворених очију и сивих тонова. Направљена је и друга, уметничкија, која пут приказује отворене очи, копију фараона у пуној боји, с краљевском одећом прикладном за раздобље у којем је живео. Друга слика се чини пуно прикладнијом за некога ко се зове Величанствени. Студија је објављена у часопису Clinical Anatomy, пише IFLScience..

(Илустрација Moraes et al. Clinical Anatomy, 2024)

(Kликс)

Visited 335 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар